Dubai Tour 2016 (3-6 Şubat) – Genel Bakış

3 Şubat 2016

Henüz Yorum Yok

3-6 Şubat tarihlerinde 4 gün, çoğunlukla düz 4 etaptan oluşan, toplam 665km olan Dubai Tur’unda pro takımların hemen hemen hepsi katılıyor. Etapların hepsi Dubai International Marine Club’dan start alınacaktır. Üçüncü kez düzenlenen Dubai Tur’u ilk olarak 2014 yılında organize edilmeye başlanmıştı. Organizasyonu Dubai Sports Council, RCS Sport and Events JLT üstlenmektedir.

dubai-tour-2016e

Genel Klasman Sıralaması (Mavi Mayo)

image2

 1. Marcel KITTEL Etixx-Quickstep 6″ 14:46:54
 2. Giacomo NIZZOLO Trek-Segafrado 4″
 3. Juan José LOBATO Movistar Team 6″

16

20

Dubai Tour 2016’da lider Etixx-Quickstep’ten Marcel KITTEL oldu.

Genel Puan Sıralaması (Kırmızı Mayo)

image1

 1. Marcel KITTEL Etixx-Quickstep 55 Puan
 2. Elia VIVIANI Team Sky 44 Puan
 3. Giacomo NIZZOLO Trek-Segafrado 43 Puan

 

ETAPLAR

imgNews45BigD

Dubai hakkında genel bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

 

ETAP1: DUBAI SILICON OASIS STAGE (3 Şubat)

Dubai International Marine Club’dan başlayacak ilk etap Fujairah’da son bulacak olup, toplam 173km’dir.

$7586305E242EE694

 1.ETAP SONUÇLARI:

3 Şubat’ta Dubai’den Fujairah’a 173km’lik birinci etabı sprint finishiyle son bulmuş olup, Etixx-Quickstep takımından 27 yaşındaki Alman sprinter Marcel Kilttel 3:35:11 ile kazanarak, mavi mayonun ilk sahibi oldu. 2016 sezonunda Team Data Dimension’a transfer olan Mark CAVENDISH, eski takımının ardından gelerek ikinci olarak kırmızı mayoyu üstüne geçirmeyi bildi. Üçüncü ise, Trek-Segafrado’dan Giacomo Nizzolo olmuştur.

16

imgNews49Big

Etap lideri Marcel Kittel yarış sonrası ”Özellikle geçen seneki zor sezondan sonra bu etabı kazanabildiğim için inanılmaz mutluyum ama takımımla gayet iyi ekip çalışması gösterdiğimiz için daha mutluyum. Çocuklar gerçekten iyi iş çıkardılar, etabın sonuna çok güçlü bir şekilde girdik. Bu yıl her şeye sıfırdan başlıyorum. Antrenmanlarıma odaklandım ve 2016 planlarımı yapıyorum. Şu anda işler yolunda gittiği için çok mutluyum.” şeklinde açıklamada bulundu.

 1. Marcel Kittel Etixx-Quickstep 3:35:11 Ortalama Hız: 48,200km/saat
 2. Mark Cavendish Dimension Data
 3. Giacomo Nizzolo Trek-Segafrado

Dubai Tur 2016’da Mavi mayoyu ilk üstüne geçiren Marcel Kittel oldu.

20

 

ETAP2: NAKHEEL STAGE (4 Şubat)

Dubai International Marine Club’dan başlayacak ikinci etap, turundan şehrine hatta adasına kadar herşeyiyle suni olan Dubai’de meşhur nam-ı diğer Palmiye Adası(Palm Jumeirah)’nda Atlantis Otel’in önünde son bulacaktır. Toplam mesafe ise, 183km’dir.

e2

imgNews51BigB

2. Etabın başında mavi(Marcel Kittel)  ve kırmızı (Mark Cavendish) mayonun selamlaşması…

 2.ETAP SONUÇLARI:

Dubai Turu’nun ikinci gününde yine geneli düzlük bir etap mevcuttu. 1 km kapısından hemen önce tünel çıkışı peloton önünde giden Trek-Segafrado takımından bir bisikletçinin teker sürtmesi sonucu düşmesiyle, Marcel Kittel ve Mark Cavendish’in birincilik hayalleri de uçup gitti. Bu kazadan kurtulan Team Sky’ın 26 yaşındaki İtalyan sprinterı Elia Viviani sprint finişi ile bitiş çizgisini ilk geçen isim oldu. İkinci Lampre Merida’dan Sacha Modolo olurken, birinci etapta da üçüncü gelen Trek-Segafrado takımının sprinteri İtalyan Giacomo Nizzolo oldu.

imgNews52Big

 1. Elia Viviani Team Sky 4:07:39 Ortalama Hız: 44.336km/saat
 2. Sacha Modolo Lampre Merida 0″
 3. Giacomo Nizzolo Trek-Segafrado 0″

Böylece genel klasmanda birinci etabın birincisi Marcel Kittel ile bu etabın birincisi Elia Viviani aynı zamanı yakalarken; mavi mayo Kittel’den Viviani’ye geçmiş oldu. Kırmızı mayo ise, Marcel Kittel’e kaldı.

imgNews52BigB

 

ETAP3: THE WESTIN STAGE (5 Şubat)

Üçüncü etap yine Dubai International Marine Club’dan başlayacak olup, hafif tırmanışlı çoğunlukla yine düz çöl yollarından geçilerek Hatta Dam’da son bulacaktır. Toplam mesafe 172km’dir.

e3

Stage-1422887104

imgNews54Big

3. Etabın başında, yarış öncesi mavi mayosuyla genel klasman lideri Elia Viviani görünüyor.

 3.ETAP SONUÇLARI:

Üçüncü etapta, bolca kasis ve daha önceki etaplara göre az da olsa tırmanma bölümleri mevcuttu. Favorilerden biri olan Dimension Data takımından Mark Cavendish 10. km’de yaşadığı tekerdeki bir sorun nedeniyle pelotonun arkasına düşerek, bu etaba veda etmiş oldu. Özellikle son 3 km’de %11-17 arasında değişen eğimler ile baraj gölü setine sürekli tırmanma bölümü, sprint finishindeki sprinterları bir hayli zorlamış görünüyordu. Bitiş çizgisine metreler kala iyi bir fark yaratarak arayı açan(2sn) Movistar’dan 27 yaşındaki İspanyol sprinter Juan José Lobato bitiş çizgisini ilk geçen isim oldu. Genel klasman sıralamasında ise, ikinci sıraya oturmasını bildi. İkinci 2sn farkla Trek-Segafrado’dan Giacomo Nizzolo olurken, finish çizgisini üçüncü geçen isim BMC Racing Team’den Silvan Dillier oldu.

imgNews55Big

 1. Juan José Lobato Movistar Team 4:13:23 Ortalama Hız: 40.728km/saat
 2. Giacomo Nizzolo Trek-Segafrado 2″
 3. Silvan Dillier BMC Racing Team 4″

Mavi mayo Elia Viviani(Team Sky)’den 2sn önünde bulunan Trek-Segafrado’dan Giacomo Nizzolo’ya geçmiş oldu. Mavi mayo lideri ise, 38 puan ile yine Giacomo Nizzolo’da, Nizzolo mavi mayoyu taşıyacağından ikinci sıradaki Etixx-Quickstep’ten Marcel Kittel giyecek. Kittel bu etapta da kırmızı mayoyu giyiyordu, mayoyu benimsemiş görünüyor. Yarınki 4. turda bakalım mavi ve kırmızı mayolar kimde kalacak…

imgNews55BigB

 

ETAP4: BUSINESS BAY STAGE (6 Şubat)

Turun dördünce ve son etabı olan Business Bay’de takımlar 137km bisiklet süreceklerdir. Tamamı şehir merkezinde olacak bu etap, diğer etaplarda olduğu gibi Dubai International Marine Club’dan start alınacak olup, etap adı olan Business Bay’da sprint finishi ile hem etap hem tur sona erecektir.

e44

imgNews57Big

Dubai’de 4. Etap start çizgisinde mavi ve kırmızı mayonun muhabbeti.

 4.ETAP SONUÇLARI:

Dubai’de 4. etap yine düz bir profilden oluşuyordu, uzun süre 6’lı kaçış grubu tarafından sürdürülen yarışın son 13 km’sinde kaçış grubu yakalanarak, sahne favori sprinterlara bırakıldı. Kırmızı mayoyla dördüncü etaba başlayan Etixx-Quickstep takımından 27 yaşındaki Alman sprinter Marcel Kittel Dubai’de son sahnede birinci olmayı başardı. Marcel Kittel’in hemen ardından Team Sky’ın 26 yaşındaki İtalyan sprinterı Elia Viviani gelirken, üçüncülüğü bu turun favori ismi Dimension Data’dan Mark Cavendish aldı.

imgNews58Big

 1. Marcel Kittel Etixx-Quickstep 2:50:47 Ortalama Hız: 48,131km/saat
 2. Elia Viviani Team Sky 0″
 3. Mark Cavendish Dimension Data 0″

17

Bu sonuçlarla Kittel hem 4. etabı hem de Dubai Tour’unu almış oldu. İkinci Nizzolo; üçüncü ise Lobato oldu.

Zafer Etixx-Quickstep’ten Marcel Kittel’in; tebrikler Kittel!

 1. Marcel Kittel Etixx-Quickstep 6″ 14:46:54
 2. Giacomo Nizzolo Trek-Segafrado 4″
 3. Juan José Lobato Movistar Team 6″

imgNews47BigC

100% Brumotti Road Bike Show

TAKIMLAR

Birleşik Arap Emirlikleri kesenin ağzını açmış görünüyor. Ülke tanıtımı için takımlara ciddi paraların el altından verildiği bilgisi sosyal medyada dolanıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nden iki bölgesel takımın da katıldığı Dubai Tour 2016’da yarışacak takımlar şu şekildedir:

takim

 

MAYOLAR

GENEL KLASMAN LİDERİ

Castelli’nin hazırladığı formalarda, genel klasman birincisinin giyeceği mavi mayo.

image2

GENEL PUAN LİDERİ

Puan sıralaması birincisi ise, kırmızı mayo ile onurlandırılacaktır.

image1

Resmi Tur Sayfası

Tour of Qatar 2016

 

 

 

Yukarı