Strade Bianche 2016 (5 Mart)

4 Mart 2016

Henüz Yorum Yok

2007 yılında İtalya’nın tozlu-topraklı, asfaltsız L’Eroica yollarında, Montepaschi Eroica ismiyle düzenlenmeye başlanmıştır. Bundan iki yıl sonra ismi 2009 yılında Strade Bianche olarak değiştirdi. Bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilen Strade Bianche, daha önceki yarışlar kadar çekişmeli ve zevkli geçeceği katılan takımlardan ve isimlerden belli oluyor.

Tek gün koşulacak yarış 5 Mart Cumartesi Orta İtalya’da Toskana Bölgesi’nde bulunan Siena Şehri’nden başlayacak olup, 176 kilometrelik stabilize(asfaltsız sıkıştırılmış çakıl taşı) yollarda devam ederek, yine Siena Şehri’nde son bulacaktır. Fabian Cancellera, Alberto Contador, Vincenzo Nibali gibi liderlerin çekişmesini izleyeceğiz.

Hatırlarsanız geçenlerde Omloop Het Nieuwsblad ile parke taşlı klasikler sezonunu açmıştık, şimdi Strade Bianche’de biraz daha zorlu çakıl taşı sektörleri mevcut. Hatta Strade Bianche bu özellikteki ve bu seviyedeki tek yarış olduğundan özel bir hayran kitlesi mevcut.

SB16_ME_plan

Yükselti Profili

StradeBianche15_alt

Son Kilometreler

SB_ME_15_ukm

Siena’dan başlayacak 176km’lik macera yine Siena’da bitecektir. 52,8km’lik 9 bölümden oluşan stabilize(sıkıştırılmış çakıl) yol ve %18 eğimleri bulunan güzergahta gerçekleşecektir. İlk çakıl taşına starttan hemen sonra 11. kilometrede karşılaşılacak fakat bu ilk bölüm bisikletçileri kötü yollara alıştırma mahiyetinde olduğundan çok sert değildir.

 

SONUÇLAR:

Bisiklet sezonunun yeni ve en önemli klasiklerinden biri haline gelen Strade Bianche’de kollarını havaya kaldıran Trek-Segafredo’dan Spartaküs lakaplı İsviçreli Fabian Cancellera oldu. Yarışın son 1 kilometre kapısını Etixx-QuickStep’ten Zdenek Stybar ile beraber geçen Cancellara, son kilometredeki çekişme sonucu galip ayrılmayı bildi. İkinci Etixx-Quick Step’ten Zdenek Stybar olurken, üçüncü ise liderin 4sn arkasından, yine Etixx-Quick Step’ten Gianluca Brambilla oldu.

WATSON_00004513-001-630x420

  1. Fabian Cancellera Trek-Segafredo 4:39:35″
  2. Zdenek Stybar Etixx-Quick Step 0″
  3. Gianluca Brambilla Etixx-Quick Step 4″

Fabian Cancellera kariyeri boyunca 3. kez Strade Bianche’i kazanmasından dolayı bir sektöre adını verileceği biliniyor. Ayrıca 34 yaşındaki İsviçreli bisikletçinin bu yıl son sezonu.

sptdw3017_670

 

TAKIMLAR

Astana Pro Team, Etixx-Quick Step, Lampre-Merida, BMC Racing Team, Team Sky, Ag2r La Mondiale gibi pro takımların katılımıyla renklenen Strade Bianche’yi kaçırmayın.

 

tak_1

tak_2

tak_3

sl_1

sl_2

*Takım adları yanında yeşil işaret olanlar, resmi olarak açıklanmış olanlardır.

 

İlgili Bağlantılar

Resmi Tur Sayfası

Omloop Het Nieuwsblad 2016

Tour of Oman 2016

Tour of Qatar 2016

Dubai Tour 2016

Yukarı