Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu / Tour of Turkey 2016 (24 Nisan-1Mayıs)

Hızlı Navigasyon

e1be2be3be4b

e5be6be7be8b

2016 EDİSYONU SONUÇLARI


52.’si düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu bir başka deyişle Tour of Turkey her yıl olduğu gibi bu yıl da Nisan ayında başlayacak. Fakat bu yıl işler her yıl olduğundan farklı gidiyor. Bilindiği gibi tur artık ihale yöntemiyle organizasyon şirketlerine veriliyor. Bisiklet Federasyonu ilgili ihaleyi seçimlerden dolayı mı yoksa başka bir nedenden mi bilinmez; daha önceki organizasyonlara göre çok geç yaptı. Üstüne üstlük her yıl bu değerli organizasyonu kusursuz derecede iyi yapan bir organizasyon şirketi dururken, sırf ihalede daha iyi bir fiyat sunması nedeniyle geçmişinde bu boyutta bir organizasyon yapmamış bir şirkete vermesi tartışılacak bir konu. Hem zamanın az hem organizasyon şirketinin tecrübesiz olması birçok hatayı beraber getirecek gibi duruyor. Umarız biz yanılırız ve ülkemize yakışır bir tur hazırlamışızdır…

Tura 2 hafta kala açıklanan etaplar ve güzergah bilgileri gerçekten yetersiz. Bir Google haritasına çizilen rota tamamen amatörce duruyor. Ama üzülmeyin, Velocity216 Cycling Team olarak sorumluluğun farkındayız, elimizin taşın altına sokup, hepimizin yararlanabileceği şekilde güzergah bilgilerini ve yükselti profillerini çıkarttık ve yazımızın devamında etap bazında hepsine göz atabilirsiniz. Başka bir deyişle; Tour of Turkey resmi sayfasından daha fazla bilgiyi bu yazımızda bulabileceksiniz.

Öte yandan takımlar tarafından TUR’a bakacak olursak; yarış takvimleri o kadar iç içe olan takımlar için henüz adından başka bir bilgisi bulunmayan bir tura dahil olmak imkansız kadar zor. Katılan takımlar da as adamlarını yarış takviminde aylar öncesinden belli olan yarışlara hazırladıkları için doğal olarak bizim turumuza gelecek olanların geneli isimlerini duymadığımız bisikletçiler olacaktır(Andre Graipel harici). 15 gün kala açıklanan etaplar ve ortada olmayan yükselti profilleri ile takımlar hangi özelliklerdeki bisikletçileri gönderebilecekler ki? Dağlık etaba zamana karşıcı gönderilmez ya…

47. CUMHURBASKANLIGI BISIKLET TURU-SIDE-ALANYA ETABI- CEM AKYUZ

47. CUMHURBASKANLIGI BISIKLET TURU-SIDE-ALANYA ETABI- CEM AKYUZ

Tur Tarihi

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 1963 yılında “Marmara Turu” adıyla başlayan serüven, 1965 yılında Uluslararası statü kazanarak “Uluslararası Marmara Turu” adını almıştır. 1966 yılında ise Cumhurbaşkanlığı himayesine alınarak ismi “Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Marmara Bisiklet Turu” olarak değiştirilir. 1968 yılında “marmara” kelimesi kaldırılarak Türkiye Turu vurgusu amaçlanmıştır. Artık ismi “Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Turu” olmuştur. Marmara Turu ile Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Turu arasındaki geçiş döneminde yapılan Marmara Turları da hesaba katılarak 1972’de 8. olarak lanse edilmiştir.

Bu yıl 52.’si yapılan bisiklet turunda ileriki yıllarda umarız Türkiye’mize yakışır World Tur kategorisine alınır.

 

2016 EDİSYONU SONUÇLARI

Genel Klasman Sıralaması (Turkuaz Mayo)

formalider

 1. José Gonçalves Caja Rural-Seguros RGA 32:31:35″
 2. David Arroyo Duran Caja Rural-Seguros RGA 18″
 3. Nikita Stalnov Astana City 56″

 

‘En İyi Sprinter’ Genel Puan Sıralaması (Yeşil Mayo)

forma_sprint

 1. Manuel Belletti Southeast-Venezuela 62 Puan
 2. Daniele Colli Nippo-Vini Fantini 56 Puan
 3. Sacha Modolo Lampre Merida 54 Puan

 

‘Türkiye Güzellikleri’ Genel Puan Sıralaması (Beyaz Mayo)

forma_turkiye_guzellikleri

 1. Luis Mas Bonet Caja Rural-Seguros RGA 10 Puan
 2. Pawel Cieslik Verva Activejet Pro Cycling Team 8 Puan
 3. Peter Schulting Parkhotel Valkenburg Continental Team 6 Puan

 

‘Dağların Kralı’ Puan Sıralaması (Kırmızı Mayo)

forma_tirmanma

 1. Przemyslaw Niemiec Lampre Merida 21 Puan
 2. Ilia Koshevoy Lampre Merida 16 Puan
 3. Jaime Roson Caja Rural-Seguros RGA 15 Puan

 

Takım Sıralaması

 1. Caja Rural-Seguros RGA 97:34:28″
 2. Lotto Soudal 0:15:47″
 3. Lampre Merida 0:37:22″

 

 

ETAPLAR

Her yıl Antalya’dan başlayan ve İstanbul’a uzanan yolculuk bu yıl yönünü ve güzergahını değiştirmiş durumda. 24 Nisan’da başlayacak olan Türkiye Turu bu yıl bir değişiklik yaparak İstanbul’da başlayacak. 1 Mayıs’ın İstanbul’da olaylı geçebileceği ihtimaline karşı böyle bir değişiklik söz konusu sanırız. İstanbul’dan hemen sonra Kapadokya’ya geçilecek olup, Konya’dan Akdeniz ve Ege kıyılarının güzelliklerini gözler önüne sererek, Selçuk’da son bulacaktır.

mapss

 

1. ETAP: İSTANBUL – İSTANBUL (24 Nisan)

Türkiye Turu’nun ilk etabı bahsettiğimiz gibi bu yıl bir değişiklik yapılarak İstanbul’dan başlıyor. Bir adet 3. ve bir adet 4. kategori tırmanışı barındıran İstanbul-İstanbul etabı toplam 130km’dir.  Beşiktaş Meydan’dan start alacak olup, Barbaros Bulvarı’ndan tırmanılarak Boğaziçi Köprüsü’nden Anadolu Yakası’na geçilecektir. Sahil yolundan Beykoz’a kadar kısmen düz bir etap şeklinde devam edecektir. Dereseki’den sonra Anadolu Kavağı tarafına döner dönmez 3. kategori tırmanış başlayacak olup, bisikletçileri zirvede tırmanış kapısı beklemektedir. Tekrar Beykoz’a bağlanılıp, sahil yolu izlenecektir. Kuleli Askeri Lisesi önündeki sprint kapısından bisikletçiler sprint primi için mücadele edeceklerdir. Boğaziçi Köprüsü bu sefer tersten geçilerek İstanbul-İstanbul etabı Avrupa Yakası’nda devam edecektir. Beşiktaş’tan Karaköy ve Galata Köprüsü geçilerek Haliç’in ve tarihi yarımadanın güzellikleri gözler önüne serilecektir. Güzellikten bahsetmişken burada da Türkiye Güzellikleri Sprint Primi bisikletçileri bekliyor olacak. Bu tarihi yarımadada tur atılacaktır. Sultanahmet Meydanı veya başka bir deyişle At Meydanı’nda son bulacaktır.

1_istanbul_map

1stist

tot1

Strava Linki

1.ETAP SONUÇLARI

https://www.youtube.com/watch?v=DKTbt3mRdLM

52. Cumhurbaşkanlığı  Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu veya kısaca Türkiye Turu 2016 kapalı ve ara ara yağmur geçişli olarak rapor edilmişti. Özellikle inişlerde yağışlı havanın riskli olduğu için, dikkatli olmak gerekiyordu. Neyse ki yağmur yağmadı. Bu yıl Tur’da birçok değişikliği bir arada gördük. Her yıl İstanbul’da son bulan Türkiye Turu, bu yıl İstanbul’dan start aldı. Ayrıca İstanbul etabında da güzergah daha önce hiç koşulmamış kategori 3 ve 4 olmak üzere 2 adet kısa ama sert rampa eklenmişti.

Beşiktaş Meydanı’ndan start alan İstanbul-İstanbul etabının Boğaziçi köprüsü geçişinden sonra 9. km’de Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu yakasında Beylerbeyi’ne dönüşte, yarışın favorileri arasında gösterilen Lotto Soudal takımından Andre Greipel, CCC Sprandi Polkowice’den Davide Rebellin’in de aralarında bulunduğu kaza yaşandı. 4 sporcu bu kaza sonucu hastaneye kaldırıldı. Anadolu yakasında Beykoz’a kadar geride kalan bisikletçilerin toplanması için nötral olarak kontrollü bir şekilde yavaşlandı. Beykoz’a girerken tekrar yarış başladı. Tırmanışların hemen gelmesi sonucu 5 kişilik kaçış grubu oluşmuş oldu. Bu grupta Lotto-Soudal’dan Adam Hansen, Caja Rural–Seguros RGA’dan Luis Mas Monet, Delko Marseille Province’den Réemy Di Gregorio, Astana City Development’ten Nikita Stalnov gibi isimler yer aldı.

39 kilometre kala 5’li kaçış grubunda bulunan Lampre-Merida takımından Przemyslaw Niemiec diğer 4 kişiden atak yaparak Tarihi Yarımada’da tek başına kaçışa başladı. 4’lü kaçış grubu ise peloton tarafından kısa süre sonra yakalandılar. Farkı 2 dakikanın üstüne çıkaran Niemiec tek kaçışını sürdürdü. Peloton son kilometrelere hızını arttırsa da kaçıştaki bisikletçiyi yakalayamadılar.

Türkiye Turu’nun İstanbul’da geçen ilk etabının galibi Lampre-Merida takımından Przemyslaw Niemiec oldu.

Istanbulni

 1. Przemyslaw Niemiec Lampre Merida 4:55:05″
 2. José Gonçalves Caja Rural-Seguros RGA 11″
 3. Marco Zanotti Parkhotel Valkenburg Continental Team 16″

2_slider_01

Mayolar ise bir sonraki etap için şu şekilde dağıldı:

 • Genel Klasman Lideri / Turkuaz Mayo: Przemyslaw Niemiec Lampre Merida
 • Türkiye Güzellikleri / Beyaz Mayo: Luis Mas Bonet Caja Rural-Seguros RGA
 • Dağların Kralı / Kırmızı Mayo: Remy Di Gregorio Delko Marseille
 • Sprint Lideri / Yeşil Mayo: Przemyslaw Niemiec Lampre Merida

Istanbul-Istanbul-2

Ayrıca kaçışın hemen arkasında Shimano tarafsız aracından yaptığımız canlı yayın için Facebook sayfamızı ziyaret ediniz.

https://www.facebook.com/velocity216/

 

2. ETAP: KAPADOKYA – KAPADOKYA (25 Nisan)

Tur’un ikinci etabı Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya’da devam ediyor. Kriteryumu andıran ve Göreme çevresinde toplam dört tur atılacak olup toplam mesafe 156km’dir. Nötral startla Paşabağ’dan başlayacak yarış, saat yönünün tersi şeklinde, sırasıyla; Çavuşin, Göreme, Uçhisar, Ortahisar şeklinde 4 tur atılarak Uçhisar Merkez’de sona erecektir. Bu etapta Çavuşin Sprint Primi, Göreme Türkiye Güzellikleri Sprint Primi ve 2 adet 2. kategori Tırmanış Primi puanı verilecektir.

21_map

2stkap

22elevation

24_elev_last3km

Strava Linki

2.ETAP SONUÇLARI

https://www.youtube.com/watch?v=nWjkSpcFOnA

Türkiye Turu’nun 2. etabı olan Kapadokya-Kapadokya’da Caja Rural-Seguros RGA takımı adeta İspanyol kasırgası estirdiler. Starttan hemen sonra 3’lü kaçış grubu oluşsa da yakalandılar. Daha sonra arasında Ahmet Örken’in de bulunduğu, 5’i Caja Rural’lı 2’si Lampre Merida’dan oluşan toplam 14 bisikletliden oluşan ön grup farkı açmayı bildi. Son 6km kala Caja Rural’dan Ricardo Vilela’nın atağı ile 14 kişiden oluşan ortaklık bozulmaya başladı. Vilela’nın atağına son 3,5 km kala cevap veren isim Delko Marseille’den Remy Di Gregerio oldu. Grubu da peşinde sürükleyen Gregerio, bu sefer ilk etapta İstanbul’da 1. gelen, turkuaz mayolu Lampre Merida’dan Przemyslaw Niemiec ve 3 Caja Rural’lı 4’lü kaçış grubu oluşturdular. Finişe 2km kala Caja Rural’dan Pello Bilbao atak yaptı ve Bilbao’nun bu atağı kendisine etabı getirirdi. Son 1,5km kala 3’lü kaçış grubu yakalanarak tekrar 8 kişiden oluşan bir Bilbao’nun arkasında kaçış grubunu oluşturdu ve finiş çizgisine bu şekilde girildi. Caja Rural’dan Pello Bilbao 10sn farkla finiş çizgisini görürken, ilk etapta İstanbul’da ikinci olan Caja Rural takımından Jose Gonçalves, Kapadokya’da da ikinci olarak bitirdi. Üçüncülüğü Unieuro Wilier’den Mauro Finetto almış oldu. Kapadokya’da adeta Caja Rural rüzgarı estirerek, podyumda yerlerini almayı bildiler.

1471518-31427473-2560-1440

 1. Pello Bilbao Caja Rural-Seguros RGA 4:18:51
 2. Jose Gonçalves Caja Rural-Seguros RGA 10″
 3. Mauro Finetto Unieuro Wilier 10″

kapadokya-kapadokya-14

Dün koşulan İstanbul-İstanbul 1. etabını kazanarak genel klasman lideri olan Lampre Merida’dan Przemyslaw Niemiec, Kapadokya etabını Bilbao’nun 9 saniye arkasında bitirmesine rağmen turkuaz mayoyu kaptırmadı.

Mayolar ise bir sonraki etap için şu şekilde dağıldı:

 • Genel Klasman Lideri / Turkuaz Mayo: Przemyslaw Niemiec Lampre Merida
 • Türkiye Güzellikleri / Beyaz Mayo: Luis Mas Bonet Caja Rural-Seguros RGA
 • Dağların Kralı / Kırmızı Mayo: Remy Di Gregorio Delko Marseille
 • Sprint Lideri / Yeşil Mayo: Jose Gonçalves Caja Rural-Seguros RGA

 

3. ETAP: AKSARAY – KONYA (26 Nisan)

Aksaray’dan Konya’ya uzanan 162 kilometrelik 3. etapta 2 adet Sprint Primi ve 1 adet Türkiye Güzellikleri Sprint Primi bulunmaktadır. Aksaray Ulucami parkından nötral startla başlayacak yarış, Aksaray-Konya arasındaki geneli düzlük bir etaba sahiptir. Sprint finişi ile bitmesi muhtemeldir.

31_map

tot_3

32_elevation

34_elev_last3km

 3.ETAP SONUÇLARI

https://www.youtube.com/watch?v=u02ldgfT_PY

Türkiye Turu’nun Aksaray – Konya 3. etabı yağmur ve sert bir rüzgarla başladı. Öyle ki koca pelotonu 3 bölecek kadar… Sol çaprazdan gelen güçlü rüzgarın ve yağmurun etkisiyle birlikte 8 kişiden oluşan Lotto Soudal’ın tempo koymasıyla(1 saat boyunca ortalama 52km/s) pelotonda kolay bir bölünme yaşandı. 43. km’de bulunan birinci sprint primini Astana City takımından Maxim Satlikow aldı. Luis Mas Bonet’in de içinde bulunduğu 4 Caja Rural’lı, Andre Greipel’in de içinde bulunduğu 8 Lotto Soudal’lı toplam 24 kişiden oluşan ön grup 7 dakikanın üstünde bir farkla kaçışlarını sürdürdüler. Yağmur durup, güneş açsa da sol çaprazdan güçlü rüzgar varlığını sürdürmeye devam etti. Genel klasman lideri Lampre Merida’dan Przemyslaw Niemiec’in ve Torku’lu sporcuların içinde bulunduğu üçüncü ve son takip grubu 14 dakikanın üstünde farkla devam etti. 122. km’de bulunan ikinci sprint kapısından yeşil mayoyu taşıyan Caja Rural-Seguros RGA’dan Jose Gonçalves, Maxim Satlikow’u sıkıştırarak ilk geçen isim olsa da hakemler tarafından Astana City’den Maxim Satlikow’a 5 puan verildi. Böylece sprint puanı lideri Jose Gonçalves’in yeşil mayosu el değiştirerek Maxim Satlikow’a geçmiş oldu. Lotto Soudal bitişe 26 kilometre kala tempoyu birkez daha arttırarak 6’sı Lotto Soudal’dan 2’si Team Roth’dan olmak üzere toplam 8 kişilik ön grup oluşturmayı başardılar ve 1,5 dakikaya kadar farkı arttırdılar. Andre Greipel her ne kadar etabı arkadaşlarına bırakmak istese de telsizden takım direktörünün isteğiyle son metrelerde sprinte kalkıp 3. etap olan Aksaray-Konya etabını aldı. İkinci Team Roth takımından Alberto Cecchin olurken, üçüncü yine Greipel’in takım arkadaşı Kris Boeckmans oldu.

Aksaray-konya-33

Ciddi yaralanmalar yaşanmasa da hafif 3 kaza meydana geldi.

 1. Andre Greipel Lotto Soudal 5:45:54″
 2. Alberto Cecchin Team Roth 0″
 3. Kris Boeckmans Lotto Soudal 0″

Aksaray-konya-25

♣ Etap güzergah ve profillerine bakarak çoğunda toplu sprint finişi beklenen Türkiye Turu’nda ters köşe sonuçlar gelmeye devam ediyor. 3. etaba kadar deyim yerindeyse etaplara damgalarını vuranlar şu şekildeydi;

1. Etap olan İstanbul-istanbul etabına ‘İstanbul ahalisi’ ve 40kilometre solo kaçışıyla Lampre Merida’dan Przemyslaw Niemiec .

2. Etap Kapadokya-Kapadokya’da pelotona tempo koyan ve 4 kişilik kaçışıyla adından söz ettiren Caja Rural-Seguros RGA.

Bugün koşulan 159km’lik Aksaray-Konya etabında ise, rüzgar ve yağışa rağmen ciddi tempolar verip, pelotonu tek tek saf dışı bırakan Lotto Soudal.

Mayolar ise bir sonraki etap için şu şekilde dağıldı:

 • Genel Klasman Lideri / Turkuaz Mayo: Pello Bilbao Caja Rural-Seguros RGA
 • Türkiye Güzellikleri / Beyaz Mayo: Luis Mas Bonet Caja Rural-Seguros RGA
 • Dağların Kralı / Kırmızı Mayo: Remy Di Gregorio Delko Marseille (3. etapta tırmanma primi olmadığından mayo üzerinde kaldı)
 • Sprint Lideri / Yeşil Mayo: Maxim Satlikow Astana City

 

4. ETAP: SEYDİŞEHİR – ALANYA (27 Nisan)

Seydişehir – Alanya arasındaki dördüncü etapta 3 adet tırmanış primi, birer adet sprint primi ve Türkiye Güzellikleri Sprint Primi bulunmaktadır. Toplam mesafe ise 187km’dir. Tırmanış profiline bakıldığında; 38. kilometreye kadar tırmanıştan sonra Akdeniz’e doğru tamamen iniş sayılabilecek bir etap bizi bekliyor.

41_map

4_seydisehir_last5km

sa_4

42_elevation

44_elev_last3km

4.ETAP SONUÇLARI

https://www.youtube.com/watch?v=DCv2ZZqR7tQ

TUR’un en uzun etabı olan, Seydişehir – Alanya arasındaki 187km’lik etaba toplam 109 bisikletçi nötral startla başladı. Ara ara küçük kaçış denemeleri olsa da peloton tarafından yakalandı. 38. km’de bulunan günün ilk Tırmanış Primini Lampre Merida’dan Ilia Kochenkov, 38.km’deki ikinci Tırmanış Primini Lampre Merida’dan Przemyslaw Niemiec, 113. km’de bulunan etabın son tırmanış kapısından puan çıkaran isim ise, Hrinkow Advarics Cycling Team’den Dominik Hrinkow oldu. Parkhotel Valkenburg Continental Team’den Swen Van Luijk, Hrinkow Advarics Cycling Team’den Dominik Hrinkow, Verva Activejet Pro Cycling Team’den Pawel Cieslik, Southeast-Venezuela takımından Mirko Tedeschi, CCC Sprandi Polkowice’den Nikolay Mihaylov ve Unieuro Wilier takımından Alessandro Malaguti’den oluşan 6’lı kaçış grubu pelotonla arasında 2 dk üzeri fark yaratmayı başardı. 135. km’de bulunan Sprint kapısından ilk geçen isim Alessandro Malaguti oldu.

Finişe 43 km kala 6 bisikletçiden oluşan kaçış grubundan Parkhotel Valkenburg Continental Team’den Swen Van Luijk, Verva Aktvejet Pro Cycling Team’den Pawel Cieslik ve Unieuro Wilier takımından Alessandro Malaguti’nin 3’lü kaçışı başarılı oldu. Diğer bisikletçiler ise, peloton tarafından yakalandılar.

153. km’de bulunan Türkiye Güzellikleri Primini Verva Aktvejet Pro Cycling Team’den Pawel Cieslik aldı.

Peloton finişe yaklaştıkça hızını arttırmaya devam etti. Finişe 12 km kala Unieuro Wilier’den Alessandro Malaguti tarafından solo atak denemesi başarılı oldu. Parkhotel Valkenburg Continental Team’den Swen Van Luijk sonra Verva Aktvejet Pro Cycling Team’den Pawel Cieslik peloton tarafından yakalandı. Bir süre daha Malaguti’nin solo kaçışı sürse de pelotonun hızı Malaguti’yi de yutmaya yetti.

Finişe son 2km kala 4 bisikletçiden oluşan Lotto Soudal’ın kırmızı treni liderliğinde girildi. Son 1 km’ye 3’lü Southeast-Venezuela treni ile girilse de çabuk dağıldılar. Lampre Merida’dan Sacha Modolo’nun son 50mt’de yaptığı sprint, etap liderliğini getirdi. Finiş çizgisini ikinci geçen Nippo-Vini Fantini takımından Danielle Colli olurken, üçüncü ise, Parkhotel Valkenburg Continental Team’den Marco Zanotti oldu.

♠ Ayrıca Delko Marseille Provence Ktm takımından bir bisikletçi kaza sonucu yarıştan ayrılmak zorunda kaldı.

 1. Sacha Modolo Lampre Merida 4:26:26″
 2. Danielle Colli Nippo-Vini Fantini 0″
 3. Marco Zanotti Parkhotel Valkenburg Continental Team 0″

seydisehir_alanya_kazanan

Mayolar ise bir sonraki etap için şu şekilde dağıldı:

 • Genel Klasman Lideri / Turkuaz Mayo: Pello Bilbao Caja Rural-Seguros RGA
 • Türkiye Güzellikleri / Beyaz Mayo: Luis Mas Bonet Caja Rural-Seguros RGA
 • Dağların Kralı / Kırmızı Mayo: Remy Di Gregorio Delko Marseille
 • Sprint Lideri / Yeşil Mayo: José Gonçalves Caja Rural-Seguros RGA

♠ 4 özel formanın 3’ü yine Caja Rural’da. Tebrikler Caja Rural-Seguros RGA! Gönlümüz Konya Torku Şeker’den yana!

 

5. ETAP: ALANYA – KEMER (28 Nisan)

Tur’un beşinci gününde Alanya’dan Kemer’e devam edeceğiz. Toplam 194km’lik etap nötral startla başlayacak olup, 2 adet Sprint Primi ve 1 adet Türkiye Güzellikleri Sprint Primi bisikletçileri bekliyor olacak.

51_map

53_last5km

 

52_elevation

5.ETAP SONUÇLARI

https://www.youtube.com/watch?v=ksceFxBaoFI

105 sporcunun startı ile 5. etap başladı. Konya Torku Şekerspor’dan Mustafa Sayar bu etapta yarışmayacağı bildirilirdi. 189km’lik düz etabın ilk bölümünde Torku’dan Ahmet Akdilek’in de bulunduğu 6 kişilik kaçış grubu oluşturuldu. Pelotondan 2 dakika üzerinde fark yaratmış olan 6’lı kaçış grubunda; Konya Torku Şekerspor takımından Ahmet Akdilek, Verva Activejet’den Michal Podlaski, Nippo-Vini Fantini’den Riccardo Stacchiotti, Unieuro Wilier’den Enrico Salvador, Alpha Baltic’den Karspars Sergis ve Parkhotel Valkenburg Continental Team’den Peter Schulting yer alıyor. Finişe 48km kala 6’lı kaçış grubunda bulunan Alpha Baltic’den Karspars Sergis tempoya tutunamayarak, ön gruptan ayrılmak zorunda kaldı ve peloton tarafından yakalandı.

Son 10 km kala kaçış grubundaki Unieuro Wilier’den Enrico Salvador ve Parkhotel Valkenburg Continental Team’den Peter Schulting diğer 3 bisikletçiden ayrıldılar. Lotto-Soudal’ın tempo vermesiyle yarışın sona ermesine 9km kala kaçış grubundaki önce Konya Torku Şekerspor takımından Ahmet Akdilek’in de bulunduğu 3 sporcu peloton tarafından yakalandı. Finişe 5km kala 2 bisikletçiden oluşan kaçış grubunu da peloton yakalandı.

Caja Rural ve Unieuro Wilier liderliğinde son 3km’ye girerken, Lotto Soudal treni tekrar toparlanarak liderliği aldı. lampre Merida’dan Sacho Modolo, Lotto-Soudal’dan Andre Greipel ve Southeast-Venezuela’dan Jakub Mareczko arasında sprint mücadelesini Jakub Mareczko kazandı. İkinci Lotto Soudal’dan Andre Greipel olurken, üçüncü ise yine Southeast-Venezuela’dan Manuel Beletti oldu.

Agresif ve saldırgan tavırlarından dolayı daha önce de uyarılan Astana City takımı, bir tartışma sonucunda tüm takım UCI tarafından yarıştan diskalifiye edildiği bilgisi verildi. Astana City yöneticileri ve takım direktörünün itirazları karşısında, diskalifiye kararı son uyarı olarak düzeltildi ve takım yarışa devam etti.

100. km’deki Sprint Primini Nippo-Vini Fantini’den Riccardo Stacchiotti aldı.

120. km’de bulunan Türkiye Güzellikleri Sprint Primini, Nippo-Vini Fantini’den Riccardo Stacchiotti aldı.

156. km’deki ikinci sprint kapısını ilk geçen isim, Unieuro Wilier’den Enrico Salvador oldu. Torku’dan Ahmet Akdilek ise, ikinci olarak geçerek 3 puan aldı.

alanya_kemer_11

 1. Jakub Mareczko Southeast-Venezuela 4:20:28″
 2. Andre Greipel Lotto-Soudal 0″
 3. Manuel Beletti Southeast-Venezuela 0″

alanya_kemer_10

Mayolar ise bir sonraki etap için şu şekilde dağıldı:

 • Genel Klasman Lideri / Turkuaz Mayo: Pello Bilbao Caja Rural-Seguros RGA
 • Türkiye Güzellikleri / Beyaz Mayo: Luis Mas Bonet Caja Rural-Seguros RGA
 • Dağların Kralı / Kırmızı Mayo: Remy Di Gregorio Delko Marseille
 • Sprint Lideri / Yeşil Mayo: Alberto Cecchin Team Roth

 

6. ETAP: KUMLUCA – ELMALI (29 Nisan)

Altıncı etapta Akdeniz kıyılarını geride bırakıp, Kumluca’dan Elmalı’ya devam edeceğiz. Tur’un kraliçe etabı olan 6. etapta 2 adet Tırmanış Primi, 1 Sprint Primi ve 1 adet de Türkiye Güzellikleri Sprint Primi bulunmaktadır. 1. kategori Göğübelli zirve finişinde tırmanışçılar baş rol oynayaca 6. etapbın toplam mesafesi ise 117km’dir.

61_map

tot6

6.ETAP SONUÇLARI

https://www.youtube.com/watch?v=ZibzzmSDXUA

TUR’un kraliçe etabı olan Kumluca-Elmalı 6. etabında 101 sporcu bugün çıkış yaptı. İlk kilometrelerden itibaren birçok kaçış denemesi yaşansa da başarılı olunamadı. Konya Torku Şekerspor’dan Nazım Bakırcı’nın da içinde bulunduğu 14 bisikletçiden oluşan ön grup oluştu. Daha sonraları 14 kişilik grup çeşitli gruplar oluştu. 1 dakika 30 saniyenin üstünde bir farkla Konya Torku Şekerspor’dan Nazım Bakırcı, Team Roth takımından Nicholas Baldo, Funvic Soul Cycles – Carrefour’dan Antonio Perez Piedra, Parkhotel Valkenburg Continental Team’den Peter Schulting ve Lotto Soudal’dan Adam Hansen’in katıldığı 5 bisikletçiden oluşan kaçış grubu oluşturuldu. Finişe 30 km kala 5’li kaçış grubu peloton yakalarken, Lampre Merida’dan Simone Petilli ve Hrinkow Advarics Cycling Team’den Dominik Hrinkow atak yaptılar. 88. km(finişe 27km kala)’de bulunan sprint kapısından yaklaşırken pelotondan sprint primini isteyen birkaç bisikletçi 2’li kaçış grubunu yakalamayı başardı. Peloton burada kaçış grubu ile birleşecek kadar yaklaşsa da sprint kapısının hemen sonrasında 2’li kaçış grubuna ek olarak Southeast-Venezuela takımından Liam Bertazzo ve Nippo-Vini Fantini takımından Danielle Colli’nin de ön gruba katılmasıyla 4 bisikletçi kaçışını sürdürerek farkı 1 dakikaya kadar çıkardılar. Son 10km kala peloton 4’lü kaçış grubunu Lampre Merida’dan Simone Petilli hariç diğer 3 bisikletçiyi yakalamayı başardı. Petilli’nin solo kaçışıni son 7km kalana kadar devam ettirse de peloton onu da yakalamayı başardı. 2’li Caja Rural önderliğinde zorlu tırmanma son 3 km’ye girildi. %14’e kadar çıkan zorlu tırmanma ile peloton eriyerek ön grup haline dönüştü. Favorilerden biri olan Lotto Soudal’dan Adam Hansen teknik bir problem sonucu geride kaldı.

Son 2 kilometreye girerken Caja Rural’dan Jaime Roson öne çıkmayı başardı. Finişe 1 km kala Lampre Merida’dan Przemyslaw Niemiec’in Jaime Roson’u yakalamak için atak yaptı ve son 500metre kala yakalamayı başardı. Caja Rural’dan Jaime Garcia Roson çok az farkla finişi ilk geçen isim olurken, Lampre Merida’dan Przemyslaw Niemiec ikinci olarak bitirdi. Verva Activejet Pro Cycling Team takımından Pawel Cieslik ise, Kumluca-Elmalı 6. etabında üçüncü olarak bitirmeyi başardı.

45. km’de bulunan Türkiye Güzellikleri Sprint Primini Parkhotel Valkenburg Continental Team’den Peter Schulting alırken, Nazım Bakırcı 2. sırada kapıdan geçti.

54,7. km’deki Tırmanma Primini Konya Torku Şekerspor’dan Nazım Bakırcı almayı başardı.

88. km’deki sprint kapısını ise, ilk geçen isim Southeast-Venezuela takımından Manuel Belletti oldu.

 kumluca_elmali_1

 1. Jaime Roson Caja Rural-Seguros RGA 3:22:16″
 2. Przemyslaw Niemiec Lampre Merida 2″
 3. Pawel Cieslik Verva Activejet Pro Cycling Team 12″

kumluca_elmali_2

6. Etap sonunda mayolar ise bir sonraki etap için şu şekilde dağıldı:

 • Genel Klasman Lideri / Turkuaz Mayo: José Gonçalves Caja Rural-Seguros RGA
 • Türkiye Güzellikleri / Beyaz Mayo: Luis Mas Monet Caja Rural-Seguros RGA
 • Dağların Kralı / Kırmızı Mayo: Przemyslaw Niemiec Lampre Merida
 • Sprint Lideri / Yeşil Mayo: José Gonçalves Caja Rural-Seguros RGA

 ♣ Caja Rural-Seguros RGA takımından José Gonçalves hem turkuaz hem de yeşil mayoyu almayı başardı. Yarın José Gonçalves’in üzerinde genel klasman mayosu rengi olan turkuaz mayoyu göreceğiz. Caja Rural kasırgası TUR’a adeta damgasını vuruyor diyebiliriz.

 

7. ETAP: FETHİYE – MARMARİS (30 Nisan)

Türkiye’nin doğal ve tarihi güzelliklerinin ekrana geleceği 7. etap, Fethiye ile Marmaris arasında toplam 129km’dir. 3. kategori Gökçek Geçidi’nde Tırmanış Primi verilecek olup, ayrıca 1 adet Sprint Primi ve 1 adet Türkiye Güzellikleri Sprint Primi bulunmaktadır.

71_map

tot7

7.ETAP SONUÇLARI

https://www.youtube.com/watch?v=o82c5XWJvig

Toplam 134km’lik 7. etapta Verva Activejet Pro Cycling Team’den Pawel Cieslik, CCC Sprandi Peownce’den Lezsek Plucinski, Hrinkow Advarics Cycling Team’den Florian Gaugl, Team Roth’dan David Garcia Belda ve Parkhotel Valkenburg Continental Team’den Bram Nolten’den oluşan 5’li kaçış grubu finişe 16km kalana kadar kaçışlarını sürdürdü. Peloton Unieuro Wilier takımı liderliğinde tek vücut halinde finişe 7,5km kalana kadar devam etti. Bu ortaklığı bozup, atak yapan isim Türkiye Güzellikleri Sprint Lideri mayosu olan beyaz mayoyu üzerinde taşıyan Caja Rural-Seguros RGA takımından Luis Mas Monet olsa da kaçışı çok sürmedi. Pelotonun kaçışı durdurmasıyla, Lotto Soudal takımından Greg Handerson’dan yeni bir atağın başlaması aynı kilometrelere rastlamaktadır. Greg Handerson’un solo kaçışı finişe son 1 km kala peloton tarafından sona erdirildi. Southeast-Venezuela treni ile son kilometrelere girilirken, toplu sprint finişini kazanan isim Lampre Merida’dan Sacha Modolo olurken, ikinci Southeast-Venezuela takımından Manuel Belletti oldu. Üçüncü ise, Parkhotel Valkenburg Continental Team’den Marco Zanotti oldu.

33.km’deki Tırmanma Primini Verva Activejet Pro Cycling Team’den Pawel Cieslik aldı.

72.km’de bulunan Sprint Primini arkhotel Valkenburg Continental Team takımından Bram Nolten aldı.

101. km’deki Türkiye Güzellikleri Sprint Primi’ni 72.km’deki Sprint Primini de alan Parkhotel Valkenburg Continental Team takımından Bram Nolten aldı.

 1. Sacha Modolo Lampre Merida 3:15:14″
 2. Manuel Belletti Southeast-Venezuela 0″
 3. Marco Zanotti Parkhotel Valkenburg Continental Team 0″

fethiye_marmaris_14

6. Etap sonunda mayolar ise bir sonraki etap için şu şekilde dağıldı:

 • Genel Klasman Lideri / Turkuaz Mayo: José Gonçalves Caja Rural-Seguros RGA
 • Türkiye Güzellikleri / Beyaz Mayo: Luis Mas Monet Caja Rural-Seguros RGA
 • Dağların Kralı / Kırmızı Mayo: Przemyslaw Niemiec Lampre Merida
 • Sprint Lideri / Yeşil Mayo: Manuel Belletti Southeast-Venezuela

♣ Özel mayolarda sprint liderinin giydiği Yeşil Mayo haricinde bir değişiklik olmadı. Caja Rural’dan José Gonçalves’den Southeast-Venezuela takımından bugünün 2.si Manuel Belletti’nin oldu.

 

8. ETAP: MARMARİS – SELÇUK (1 Mayıs)

Ege kıyılarına olan yolculuğumuz 8. ve son etap olan Marmaris – Selçuk arasında, toplam 202km’lik güzergahta; 1. ve 3. kategori olmak üzere 2 adet Tırmanış Primi, 2 adet Sprint Primi ve 1 adet Türkiye Güzellikleri Sprint Primi verilecektir.

81_map

tot8

8.ETAP SONUÇLARI

https://www.youtube.com/watch?v=J69MQ22KEXg

TUR’un son etabı olan Marmaris-Selçuk etabı start alır-almaz kaçış girişimleri olsa da başarısız oldu. Daha sonra CCC Sprandi Polkowice takımından Jan Hirt ve Team Roth takımından Nicholas Baldo’dan oluşan ikili kaçış grubu oluştu. Konya Torku Şekerspor takımından Muhammet Atalay, Unieuro Wilier takımından Alessandro Malaguti kaçış grubunu yakalamayı başardı ve kaçış grubu 4 kişiye çıkmış oldu. Pelotonla 4’lü kaçış grubu arasında 6dakikaya yakın ciddi bir fark oluştu. Peloton kaçışı bıraktı diye düşünürken, tekrar pelotonun özellikle Lotto Soudal’ın tempo yaptığını ve zaman farkını net bir şekilde eritmeye başladığı görüldü. Finişe son 12km kala kaçışı yakalayan peloton, son tırmanış primine yaklaşırken ataklar gelse de kapı geçilince tekrar peloton toplu halde devam etmeyi sürdürdü. Son 8km kala Konya Torku Şekerspor’dan Nazım Bakırcı, Delko Marseille Province takımından Quentin Pacher, Unieuro Wilier’den Giovanni Carboni ve Nippo-Vini Fantini’den Daniele Colli’nin katıldığı 4’lü kaçış denemesi son 3km ye kadar kaçışlarını sürdürebildiler.

Son kilometreye girerken Southeast-Venezuela’nın treni ile girilirken, Lampre Merida’dan Sacha Modolo, Konya Torku Şekerspor’dan Ahmet Örken’in de sprintte güzel yer tuttuğunu gördük. Southeast-Venezuela’dan Jakub Marechko birinci, Lampre Merida’dan Sacha Modolo, Funvic Soul Cycles – Carrefour’dan Ramon Chamorro üçüncü olarak bitirdi. Türkiye’mizi temsil eden Ahmet Örken ise, 5. olarak 8. etabı bitirdi. Tebrikler Ahmet Örken!

35,5km’de bulunan Tırmanma Primini Konya Torku Şekerspor takımından Muhammet Atalay alırken, kapıdan 5. geçen Muhammet Atalay’ın takım arkadaşı, Türkiye’nin gruru Nazim Bakırcı oldu.

54. km’deki sprint kapısını ilk geçen isim Unieuro Wilier takımından Alessandro Malaguti oldu.

Günün ikinci sprint kapısı olan 114,5. km’deki Sprint Primini CCC Sprandi Polkowice takımından Jan Hirt aldı. 3. geçen ise Konya Torku Şekerspor takımından Muhammet Atalay oldu.

151.km’deki Türkiye Güzellikleri Sprint Primini Konya Torku Şekerspor takımından Muhammet Atalay aldı. Muhammet Türkiye Güzellikleri Sprint Primini Genel Klasmanında TUR’u 6. olarak tamamlamayı başardı.

190. km’deki Tırmanma Primini Delko Marseille Province takımından Quentin Pacher aldı.

 1. Jakub Marechko Southeast-Venezuela 5:46:24″
 2. Sacha Modolo Lampre Merida 0″
 3. Ramon Chamorro Funvic Soul Cycles – Carrefour 0″

♥ Konya Torku Şekerspor 8. etaba deyim yerindeyse damgasını vurdu. Muhammet Atalay’la yarışın başlangıcından son 12km kalana kadar nefis kaçışı ile hem reklam hem biz de varız mesajını çok güzel verdi. Üstüne bir de tırmanma kapısından ilk geçen isim olması ile üstüne düşen görevi fazlasıyla yerine getirmiş oldu. Muhammet’in uzun kaçışından sonra peloton tarafından yakalanmasından hemen ardından Torku’nun gösterisi bitmedi; sahneye bu sefer çıkan isim Nazım Bakırcı oldu. Pelotonun artık aşırı hızlandığı, finişe son 12 km’den 3km kalana dek 4’lü kaçış grubunda yer almasıyla Torku’nun ve ülkemizin reklamını sürdürmeyi başardı. En son olarak Ahmet Örken ile gelen 5.lik ile Torku Şekerspor, imkansızlıklara rağmen elinden gelenin çok fazlasını yaparak ülkemizi layığıyla temsil ettiler. Teşekkürler KONYA TORKU ŞEKERSPOR! Teşekkürler Ahmet ÖRKEN! Teşekkürler Nazım BAKIRCI! Teşekkürler Ahmet AKDİLEK! Teşekkürler Muhammet ATALAY! Teşekkürler Feritcan ŞAMLI! Teşekkürler Fatih KELEŞ! Teşekkürler Mustafa SAYAR! Ve teşekkürler Rasim REİS!

 

TAKIMLAR

2 pro World Tour takımı, 8 pro kıta takımı ve Torku Şekerspor’un özel davetle katıldığı 6 kıta takımının katıldığı Türkiye turunda organizasyonun geç ilanı takımların katılım sayısını direk etkiledi.

PROFESYONEL TAKIMLAR

replica_frontLAMPRE – MERIDA / İTALYA

MC_LOTTO_SOUDALLOTTO SOUDAL / BELÇİKA

PROFESYONEL KITA TAKIMLARI

cajarural13_ka_1hCAJA RURAL-SEGUROS RGA / İSPANYA

Southeast–Venezuela_jerseySOUTHEAST – VENEZUELA / İTALYA

Delko–Marseille_Provence_KTM_jerseyDELKO MARSEILLE PROVENCE KTM / FRANSA

roth-skoda-avanza-su-maillot-001.jpgTEAM ROTH / İSVİÇRE

Funvic_Soul_Cycles–Carrefour_jerseyFUNVIC SOUL CYCLES – CARREFOUR / BREZİLYA

Verva_ActiveJet_jerseyVERVA ACTIVEJET PRO CYCLING TEAM / POLONYA

nippoNIPPO – VINI FANTINI / İTALYA

CCC-Polsat-Polkowice-2014CCC SPRANDI POLKOWICE / POLONYA

KITA TAKIMLARI

Konya-Torku-_5E01_eker-SporTORKU ŞEKERSPOR / TÜRKİYE

roa_ctw_phv_2016_brutPARKHOTEL VALKENBURG CONTINENTAL TEAM / HOLLANDA

Unieuro_Wilier_Trevigiani-2015UNIEURO WILIER / İTALYA

alpha_balticALPHA BALTIC – MARATONI.LV / LETONYA

hrinkowHRINKOW ADVARICS CYCLING TEAM / AVUSTURYA

astana-short-sleeve-long-zip-jersey-2015ASTANA CITY / KAZAKİSTAN

 

MAYOLAR

GENEL KLASMAN LİDERİ

Genel klasman birincisinin giyeceği turkuaz mayo.

formalider

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PUAN LİDERİ

Türkiye Güzellikleri olarak geçen, en orjinal mayolardan biri olan,, etaplar içinde yer alan Türkiye Güzellikleri Sprint Kapılarından alınacak puanlara göre Beyaz Mayo ile onurlandırılacaktır.

forma_turkiye_guzellikleri

DAĞLARIN KRALI

Dağların kralının belirlendiği en iyi tırmanışçı Kırmızı Mayo giyecektir.

forma_tirmanma

EN İYİ SPRINTER

En güçlü sprinterler arasındaki mücadeleye sahne olan Sprint kapıları ile Yeşil Mayoya sahip olunacaktır.

forma_sprint

About Author

hakan özdemir
demirfx


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir