Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu / Tour of Turkey 2017 (10-15 Ekim)

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 53. kez düzenlenecek.

Sezon başında World Tour kategorisine yükselen bisiklet turu, Dünyanın tek kıtalararası bisiklet turu olma özelliği ile göz doldurmaktadır.

TUR 2017 10-15 EKİM’DE BAŞLIYOR

18 – 23 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılması planlanan bisiklet turu, Uluslararası Bisiklet Birliği’ne yapılan başvuru ile 10 – 15 Ekim 2017 yapılması kararlaştırıldı.

Yeni tarihiyle beraber World Tour takviminde sondan ikinci yarış olma özelliğini taşıyacak 53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ekim ayındaki tarihinin sadece bu seneye özel olduğu belirtildi.

10-15 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek olan TUR’da peloton 6 etaplık serüvende 1.023 km yol katedecek. Alanya-Kemer arasındaki ilk etabın ardından Kumluca-Fethiye’ye taşınacak 53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda üçüncü etap heyecanı Fethiye-Marmaris arasında yaşanacak. 13 Ekim’de Marmaris-Selçuk arasında koşulacak 4. etap ise klasikleşen Meryem Ana tırmanışıyla son bulacak ve genel klasman liderliği açısından büyük önem taşıyacak.

Selçuk-İzmir arasındaki 5. etaptan sonra İstanbul‘a taşınacak TUR, 15 Ekim’deki 6. etapla son bulacak.

TÜRKİYE’Yİ MİLLİ TAKIM TEMSİL EDECEK

Cyclist Türkiye’nin ilgili kaynaklardan edindiği bilgiye göre Türkiye, 53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na Milli Takım olarak iştirak edecek. Torku Şekersporlu bisikletçilerin ağırlıkta olması beklenen kadronun nihai hali ise önümüzdeki haftalarda şekillenecek.

2017 EDİSYONU ETAP VE SONUÇLARI

Genel Klasman Sıralaması (Turkuaz Mayo)

 1. Diego Ulissi – UAE Emirates 26:32:13″
 2. Jesper Hansen – Astana Pro Team  12″
 3. Fausto Masnada – Androni Sidermec Bettecchia 24″

 

‘En İyi Sprinter’ Genel Sıralaması (Yeşil Mayo)

 1. Edward Theuns – Trek-Segafredo 68 Puan
 2. Sam Bennett – Bora – Hansgrohe 60 Puan
 3. Simone Consonni – UAE Team Emirates 52 Puan

 

‘Türkiye Güzellikleri’ Genel Puan Sıralaması (Beyaz Mayo)

 1. Onur Balkan – Türkiye Milli Takımı 10 Puan
 2. Ferit Şamlı – Türkiye Milli Takımı 8 Puan
 3. Alex Turrin – Wilier Triestina-Selle Italia 8 Puan
 4. Daniel Gregory – Trek-Segafredo 5 Puan
 5. Muhammet Atalay – Türkiye Milli Takımı 5 Puan

 

‘Dağların Kralı’ Puan Sıralaması (Kırmızı Mayo)

 1. Mirco Maestri – Bardiani CSF 14 Puan
 2. Danilo Celano – Caja Rural-Seguros RGA 12 Puan
 3. Alessandro Tonelli – Bardiani – CSF 8 Puan

1. ETAP – 10 Ekim / Alanya – Kemer

http://opengis.csb.gov.tr:8080/etap1/

Alanya Limanında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun başlangıç bayrağı ile 104 bisikletçi Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 2017 için start aldı.

Geneli düz olan etabın başlarında Türkiye Milli Takımı’ndan Onur Balkan ile Batuhan Özgür’ün de aralarında bulunduğu altılı kaçış grubu oluştu. Wilier Triestina-Selle Italia Takımı’ndan Alex Turrin, Soul Brasil Pro Cycling Team’den Flavio Cardoso Santos, Bardiani CSF Takımı’ndan Alessandro Tonelli ve Astana Takımından Andrey Zeits ve Türkiye Milli Takımı’ndan Onur Balkan ile Batuhan Özgür ana grup ile arayı 3 dakika 50 saniyeye kadar açtı. Sıcağın daha da hissettirmeye başladığı öğlen saatlerine gelindiğinde kaçış grubu ile ana grupla arasındaki fark 2 dakika 10 saniyeye kadar düştü. Wb Veranclassıc Aqualıty Protect Takımı’ndan Jimmy Duquennoy yarışı terk etti. Böylece start alan bisikletçi sayısı 103’e düştü.

92’inci kilometrede gerçekleşen Salcano Sprint primini Bardiani CSF Takımı’ndan Albanese Vıncenzo aldı. İkinciliği Soul Brasıl Pro Cylıng Team’den Flavio Cardoso Santos, üçüncülüğü de Wilier Triestina-Selle Italia Takımı’ndan Alex Turrin elde etti.

100’üncü kilometre geçilirken Vestel Türkiye Güzellikleri Prim kapısı geride kaldı. Birinciliği Türkiye Milli Takımı’ndan Onur Balkan kazandı. İkinciliği Wilier Triestina-Bella Italia Takımı’ndan Alex Turrin, üçüncülüğü de Soul Brasil Pro Cyclıng Team’den Flavio Cardoso Santos elde etti. Bu sırada kaçış grubunun içinde yer alan Türk Milli Takımı’ndan Batuhan Özgür temposunu düşürünce ana gruba yakalanmış oldu. 138’inci kilometre geçirilken kaçış grubu,peloton tarafından yakalandı. Artık Kemer finişi tek grup halinde koşulmaya başlanmıştı.

Etabın ikinci Salcano Sprint primi büyük bir çekişmeye sahne oldu. Salcano kapısını ilk geçen Andronı Sdermec Botteccıha Takımı’ndan Francesco Gavazzı oldu. İkinciliği UAE Team Emirates’ten Federico Zurlo elde etti.

Alanya-  Kemer etabının son primi olan Türk Hava Yolları Tırmanış Primini (Dağların Kralı) Bardıanı CSF Takımı’ndan Enrıco Barbın kazandı. İkinciliği ise CCC Sprandi Polkowice Takımın’ndan Michal Paluta aldı.

Ana grup Kemer’e toplu halde yaklaşırken, finişe 1 kilometre kala sert dönüşü alamayan CCC Polkowice Takımı’ndan bir bisikletçinin yere düşmesi sonucu aralarında Türkiye Milli Takımı’ndan Ahmet Örken’in de bulunduğu çok sayıda sporcu yaralandı. Finişe ise Bora Hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett ilk giren sporcu oldu. İkinci Androni – Sidermec – Bottecchia Takımı’ndan Francesco Gavazzi, üçüncü ise Trek-Segafredo’dan Edward Theuns oldu.

Yarınki Kumluca-Fethine etabında ‘Turkuaz Mayo’yu etabın birincisi Bora – Hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett giyecek. ‘Yeşil Mayo’, Sam  Bennett hak etmesine rağmen, ‘Turkuaz Mayo’yu giyeceğinden; Androni – Sidermec – Bottecchia Takımı’ndan Marco Benfatto giyecek. ‘Beyaz Mayo’yu Türkiye Milli Takımı’ndan Onur Balkan giyecek. Dağların kralı ‘Kırmızı Mayo’yu ise, Bardiani – CSF Takımı’ndan Enrico Barbin yiyecek.

2. ETAP – 11 Ekim / Kumluca – Fethiye

http://opengis.csb.gov.tr/etap2/

Dün Kemer finişine kilometreler kala yaşanılan kaza sonrası  Caja Rual’dan Hector Saez, Gazprom Rusvelo Takımı’ndan Aleksandr Porsev ile WB Veranclassic Aqality Protect Takımı’ndan Justin Jules start alamadı. Böylece Kumluca-Fethiye etabı 101 bisikletçinin katılımı ile koşulmaya başlandı.

Ana gruptan aralarında Türk Milli Takımı’ndan Onur Balkan’ın da bulunduğu üçlü kaçış grubu oluştu. Bu üçlü Bardiani CSF Takımı’ndan Maestri Mirco, Türk Milli Takımı’ndan Onur Balkan ve Soul Brasil Pro Cycling’dan Murilo Affonso Ferraz’dan oluşuyordu.

43’üncü kilometre geçilirken etabın ilk prim kapısı da geride bırakıldı. Türk Milli Takımı’ndan Onur Balkan yine güçlü pedallar önünde primi kazanan sporcu oldu. Böylece Fethiye – Marmaris etabında da Onur Balkan Türkiye Güzellikleri mayosu (Beyaz) giymeye hak kazandı. Bu prim kapısında ikinciliği Bardiani CSF Takımı’ndan Maestri Mirco, üçüncülüğü de Astana’dan Sergei Chersnetski elde eti.

59’uncu kilometredeki Tırmanış Prim (Dağların Kralı-Kırmızı Mayo) kapısını ilk geçen Bardiani CSF Takımı’ndan Maestri Mirco oldu. Onur Balkan bu prim kapısını da sprintte olduğu için ikinci geçme başarısını gösterdi. Bu arada kaçış grubu ile, ana grup arasındaki zaman farkı 3 dakika 16 saniye olarak ölçüldü.

Etabın ikinci tırmanış prim kapısını ilk geçen Bardiani CSF Takımı’ndan Maestri Mirco oldu. Soul Brasil Pro Cyling’dan Murilo Affonso Ferraz ikinciliği, üçüncülüğü de Türk Milli Takımı’ndan Onur Balkan aldı. Böylece ilk günkü tırmanışların galibi olan Bardiani CSF Takımından Enrico Barbin kırmızı mayoyu, Bardiani CSF Takımı’ndan Maestri Mirco’ya teslim etti.

129”uncu kilometre geçilirken ana grupta bulunan Androni Sidermec Bottecchia Takımı’ndan  Marco Frapporti ile Astana Takımı’ndan Sergei Chernetski pedal pedala geldi ve kaza yaşandı. Sergei Chernetski yaralandı ve ambulansa alınıp hastaneye kaldırıldı. Böylece yarışan bisikletçi sayısı da 100’e düştü.

160’ıncı kilometre geride kalırken, etabın son sprint kapısı da geçildi. Bardiani CSF Takımı’ndan Maestri Mirco Salcano Sprint primini kazandı. İkinciliği Soul Brasil Pro Cycling’dan Murilo Affonso elde etti.

Finişe sadece 17 kilometre kala kaçış grubu, ana gruba yakalandı. Bora Hansgrohe ve Trek Segafredo takımlarının tempoyu domine etmesi ile finişe doğru gelindi. Dün olduğu gibi bu etapta da toplu sprint finişi ile son buldu. Kumluca-Fethiye arasında koşulan 205 kilometrelik etabın son bölümüne sprint treninden aldığı destekle avantajlı bir pozisyonda giren Bora Hansgrohe’nin İrlandalı sprinteri Sam Bennett, TUR’un ikinci etabında da finiş çizgisini ilk geçen isim oldu ve Turkuaz Mayo’yu sırtında korudu. İrlandalı sprinterin arkasından finiş çizgisini geçen Trek Segafredo’dan Edward Theuns günü ikinci sırada bitirirken, Astana’dan Riccardo Minali podyumun üçüncü basamağında yer aldı. Milli Takım sprinteri Ahmet Örken ise dün geçirdiği kazaya rağmen ön grupta yer aldı ve etabı 8’inci sırada tamamladı.

İlk iki gün sonunda Genel Klasman liderliği iki etabı da kazanan Sam Bennett’ın oldu. 10 saniye farkla ‘Turkuaz Mayo’yu koruyan İrlandalı sprinteri, Edward Theuns ve Marco Benfatto takip ediyor. ‘Yeşil Mayo’, bir kez daha Sam  Bennett hak etmesine rağmen, ‘Turkuaz Mayo’yu giyeceğinden; Androni – Sidermec – Bottecchia Takımı’ndan Marco Benfatto’dan Trek-Segafredo Takımı’ndan Edward Theuns’a geçmiş oldu. ‘Beyaz Mayo’, Türkiye Milli Takımı’ndan Onur Balkan tarafından korunuyor. Dağların kralı ‘Kırmızı Mayo’yu ise, Bardiani – CSF Takımı’ndan Enrico Barbin’den Bardiani CSF Takımı’ndan Maestri Mirco’ya geçti.

3. ETAP – 12 Ekim / Fethiye – Marmaris

http://opengis.csb.gov.tr/etap3/

99 bisikletçi Fethiye Belediye binası önünden verilen startla 128.6 kilometrelik Marmaris etabına başladı. Startla birlikte kaçış grubu oluştu. Türk Milli Takımından Feritcan Şamlı, Trek-Segafredo Takımı’ndan Gregory Daniel ve WB Veranclassıc Aqualıty Protect Takımı’ndan Thomas Deruette ön grubu oluşturdu. Bu üçlü peletonla arayı 3 dakika 56 saniye kadar açtı. Bu üçlüye ise daha sonra Soul Brasil Pro Cyling Takımı’ndan Lincoln Silva dahil olmaya çalıştı.  Yeni zaman farkı ise 5 dakika 28 saniye olarak ölçüldü. 18’inci kilometrede ise Lincoln Sılva tam grubu yakalarken lastik patlattı.

32.9 kilometre geçilirken etabın ilk prim kapısı da geride bırakıldı. Tırmanış priminin kapısından ilk geçen WB Veranclassic Aquality Protect Takımı’ndan Thomas Deruette, ikinci Türk Milli Takım’ından Feritcan Şamlı, üçüncü Trek-Segafredo Takımı’ndan Gregory Danıel ve dördüncü geçen Bardiani CSF Takımı’ndan Mirco Maestri oldu.

72’inci kilometresinde Salcano Sprint primini Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı kazandı. İkinciliği WB Veranclassic Aquality Protect Takımı’ndan Thomas Deruette, üçüncülüğü de WB Veranclassic Aquality Protect Takımı’ndan Thomas Deruette elde etti.

Vestel Türkiye Güzellikleri Sprint kapısını ilk geçen isim Trek-Segafredo Takımı’ndan Gregory Danıel olurken, ikinci Türk Milli Takım’ından Feritcan Şamlı ve üçüncü WB Veranclassic Aquality Protect Takımı’ndan Thomas Deruette oldu.

Kaçış grubundaki son isim olan Gregory Daniel’in yakalanmasıyla son 10 kilometreye toplu şekilde giren pelotonda, 5 kilometre kala geçilecek tırmanış bölümünün saf sprinterlere sıkıntı yaratma ihtimali bulunuyordu. Ancak domestiklerinin de yardımıyla bu bölümü sorunsuz aşan Bennett, Marmaris’teki toplu sprint finişinde patlayıcı atağıyla rakiplerini geride bırakmayı başardı.

3. Etap sonunda Genel Klasman liderliği ilk üç etabı da kazanan Sam Bennett’ın oldu. Böylece Bennett ‘Turkuaz Mayo’yu korumaya devam ediyor. ‘Yeşil Mayo’, bir kez daha Sam Bennett hak etti fakat ‘Turkuaz Mayo’yu giyeceğinden; ikinci etapta da üstüne geçiren Trek-Segafredo Takımı’ndan Edward Theuns, 4’üncü etapta da giymeye hak kazandı. ‘Beyaz Mayo’, Türkiye Milli Takımı’ndan Onur Balkan tarafından korunmaya devam ediyor. Dağların kralı ‘Kırmızı Mayo ise Bardiani CSF Takımı’ndan Maestri Mirco korumaya devam ediyor.

4. ETAP – 13 Ekim / Marmaris – Kuşadası (Selçuk)

http://opengis.csb.gov.tr/etap4/

TUR’un kraliçe etabı olan 4. Etap, Marmaris ile Kuşadası (Selçuk) arasında koşuldu. Saat 11.15’te Marmaris Atatürk Meydanı’ndan start alanmasıyla birlikte 633 metreye tırmanıldı. Aralarında Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı’nında arasında bulunduğu beşli kaçış grubu oluştu.

35.5 kilometre geçilirken de etap ilk tırmanış primine sahne oldu. Prim kapısını ilk geçen sporcu Caja Rural-Seguros RGA Takımı’ndan Danilo Celano oldu ve 10 puan kazandı. İkinci Bardiani CSF Takımı’ndan Allessandro Tonelli, üçüncü Wilier Triestina-Selle Italia Takımı’ndan Alberto Cecchin, dördüncü Androni-Sidermec-Bottecchia Takımı’ndan Davide Ballerını () ve beşinci Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı oldu.

72’inci kilometre geçilirken ana gruptan kaçarak gittikçe artan bir tempoya ulaşan WB Veranclassıc Aqality Protect Takımı’nın sporcusu Ludovic Robeet’te kaçış grubuna dahil oldu.

113’üncü kilometre prim kapısını ilk geçen sporcu Androni-Sidermec-Bottecchia Takımı’ndan Davide Ballerini oldu. İkinciliği Caja Rural-Seguros RGA Takımı’ndan Danilo Celano aldı, üçüncülüğü de Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı elde etti.

Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Samlı ile birlikte Androni Sidermec Bettecchia Takımı’ndan Davide Ballerini ve Caja Rural-Seguros RGA Takımı’ndan Danilo Celano atak yapıp öne geçti. Arkada kalan üç bisikletçi ise ana gruba yakalandı.

149’uncu kilometrede gerçekleşen Vestel Türkiye Güzellikleri Mayosu (Beyaz Mayo) primini Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Samlı kazandı.

Finişe 39 kilometre kala ana grubun tempo yapmasıyla kaçış grubu yakalandı.

Ana grup Meryem Ana tırmanışına kadar toplu olarak pedal bastı. Artık herşeyin belli olacağı tırmanış etabının son kilometreleri başladı.

192’inci kilometre geçilirken tırmanış etabının ikinci primi Bardiani CSF Takımı’ndan Mirco Maestri’nin oldu. İkinciliği Caja Rural Seguros RGA Takımı’ndan Danilo Celano aldı, üçüncülüğü de Bardiani CSF Takımı’ndan Alessandro Tonelli elde etti.

Finişe 5 kilometre kalıncaya kadar ana grup toplu biçimde pedal çevirdi. 2.5 kilometre kala Bora Hansgrohe Takımı’ndan Leopold König ile Androni Sıdermec Bottecchia Takımı’ndan Andrea Vendrame atak yapıp öne geçti. Grup 2 kilometre kala tamamen bölündü. Daha sonra bu ikiliye Astana’dan Jesper Hansen’de eklendi.  Son 300 metrede UAE Emirates Takımı’ndan Diego Ulissi  5 saat 36 dakika 03 saniye ile birinciliği aldı. Ulissi favori gösterildiği bu etapta göstere göstere aldı. İkinci Astana Takımı’ndan Jesper Hansen, üçüncü ise Wilier Triestina-Selle Italia Takımı’ndan Daniel Flipe Martinez oldu.

4. Etap sonunda Genel Klasman liderliği ilk üç etabı da kazanan Sam Bennett’dan UAE Emirates Takımı’ndan Diego Ulissi’ye geçti. TUR başladığından bu yana her etapta kazandığı fakat ‘Turkuaz Mayo’yu giydiğinden  üstüne geçiremediği ‘Yeşil Mayo’yu  Sam Bennett giyecek. ‘Beyaz Mayo’, Türkiye Milli Takımı’ndan Onur Balkan tarafından korunmaya devam ediyor. Dağların Kralı ‘Kırmızı Mayo ise, Bardiani CSF Takımı’ndan Mirco Maestri’den Caja Rural-Seguros RGA Takımı’ndan Danilo Celano’ya geçti.

 

5. ETAP – 14 Ekim / Kuşadası (Selçuk) – İzmir

http://opengis.csb.gov.tr/etap5/

Saat 12.40’ta Selçuk çıkışından start alan 98 bisikletçi yakıcı güneş altında etaba başladı. Start’tan hemen sonra meydana gelen kazada Soul Brasil Pro Cyling’ten Victor Ranghetti yaralandı. Ranghetti ısrarla yarışa devam etmeyi sürdürse de, yarış komiseri ikazı ile bisikletçi ambulansa alınıp tedavisine başlandı. Türk Milli Takımı’ndan Onur Balkan ve Muhammed Atalay, Bora Hansgrohe Takımı’ndan Shane Archbold, CCC Sprandı Polkowıce Takımı’ndan Jonas Koch, Wılıer Trıestına Selle Italıa Takımı’ndan Alex Turrın, WB Veransclassıc Aqualıty Protect Takımı’ndan Lukas Spengler ve 50 saniye kadar arayı açtı. Ancak grubun temposuna ayak uyduramayan Muhammed Atalay 50 kilometre’de  Onur Balkan ile birlikte ana gruba yakalandı.

Tırmanış Primi (Dağların Kralı) kapısını ilk geçen sporcu Bora Hansgrohe Takımı’ndan Shane Archbold oldu. Onu CCC Sprandi Polkowice Takımı’ndan Jonas Koch takip etti. Üçüncülüğü de Wilier Triestina Selle Italia Takımı’ndan Alex Turrin elde etti.

Prim kapısı geçildikten sonra yeni kaçışlar başladı.  Kaçış grubunda  Bora Hansgrohe Takımı’ndan Shane Archbold, CCC Sprandi Polkowice Takımı’ndan Jonas Koch, Wilier Triestina Selle Italia Takımı’ndan Alex Turrın, Andronı Sidermec Bottecchia Takımı’ndanz Matteo Spreafico ,WB Veransclassic Aquality Protect Takımı’ndan Lukas Spengler, bulunuyordu. 63’üncü kilometre geçilirken yeni zaman farkı ise 1 dakika 38 saniye olarak verildi.

76’ıncı kilometre geçilirken Salcano Sprint Prim kapısı da geride kaldı. Kapıyı ilk geçen sporcu Androni Sidermec Bottecchia Takımı’ndan Matteo Spreafico oldu. İkinciliği WB Veransclassic Aquality Protect Takımı’ndan Lukas Spengler aldı, üçüncülüğü de Bora Hansgrohe Takımı’ndan Shane Archbold aldı.

Vestel Fabrikası’nın içinde gerçekleşen Türkiye Güzellikleri primi (Beyaz Mayo) kapısını Wilier Triestina Selle Italia Takımı’ndan Alex Turrin geçti. İkinciliği Androni Sidermec Bottecchia Takımı’ndan Matteo Spreafico aldı, üçüncülüğü de Bora Hansgrohe Takımı’ndan Shane Archbold elde etti.

Prim kapısından sonra grup parçalandı. Önde üç bisikletçi kaçış grubunu oluşturdu ama gidişleri kısa sürdü ve takip grubu peloton tarafından kısa sürede yakaladı.

Vestel Fabrikası çıkışında iki bisikletçi virajı alamayınca kaza yaptı. Ardından Sabuncubeli rampasına yaklaşılırken 7 – 8 bisikletçi daha kaza yaptı. Bu esnada  yaralanan Wilier Triestına-Selle Italia Takımın’dan Miguel Florez yarışı terk etti.

Finişe 28.9 kilometre kala etabın son prim kapısı geçildi. Tırmanış primini (Dağların Kralı) Wilier Triestina Selle Italia Takımı’ndan Ilia Koshevoy kazandı. Aynı takımdan Felipe Daniel Martinez ikinci, Bardiani CSF Takımı’ndan Mirco Maestri üçüncü, UAE Emirates Takımı’ndan Federico Zurlo dördüncü oldu.

Finişe 12 kilometre kala ana grup tarafından kaçış grubu yakalandı. Ana grup finişin yapılacağı Karşıyaka’ya doğru toplu halde pedal basmaya devam etti.

Finişe yine toplu halde girildi. Bora Hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett 4 saat 06 dakika 51 saniye ile birinci geldi. Böylece Bennett bu yıl 10’uncu zaferine de imza atmış oldu. Ahmet Örken bu esnada grup içinde çok iyi pozisyon aldı ve Bennett’in deryarına girdi ve finişi ikinci geçen isim olmayı başardı.

5. Etap sonunda Genel Klasman liderliği UAE Emirates Takımı’ndan Diego Ulissi korumaya devam ediyor. ‘Yeşil Mayo’yu  Sam Bennett bir kez daha giyecek. ‘Beyaz Mayo’, Türkiye Milli Takımı’ndan Onur Balkan tarafından korunmaya devam ediyor. Dağların Kralı ‘Kırmızı Mayo ise, Caja Rural-Seguros RGA Takımı’ndan Danilo Celano’dan tekrar Bardiani CSF Takımı’ndan Mirco Maestri’ye geçti.

 

6. ETAP – 15 Ekim / İstanbul – İstanbul

http://opengis.csb.gov.tr/etap6/

Formula 1’de son kez start alan sporcular, Sultahmet’de son bulacak, toplam 149 kilometrelik son etapta son kozlarını gösterdiler. Sabiha Gökçen Havalimanı yolu kat edilirken ilk kaçış grubu oluştu. Türk Milli Takımı’ndan Muhammet Atalay, CCC Sprandı Polkowıce Takımından Patryk Stosz, WB Veranclassıc Aqualıty Protect takımından Thomas Deruette ve Bardıanı CSF Takımı’dan Paolo Sımıon atakla öne fırladı.Daha sonra bu gruba Soul Brasıl Pro Cycling Team’den Affonso Ferraz Murilo dahil olmak için çaba sarf etti. Kaçış grubu ile ana grup arasındaki fark 1 dakika 53 saniye olurken, Affonso ile arasındaki fark da 51 saniye olarak ölçüldü.

25.2 kilometrede gerçekleşen Türk Hava Yolları sponsorluğundaki ‘Kırmızı Mayo’ (Dağların Kralı) tırmanış primini WB Veranclassic Aquality Protect Takımı’dan Thomas Deurette kazandı. İkinciliği ise Bardiani CSF Takımı’ndan Paolo Simion elde etti.

54.6 Kilometrede gerçekleşen Vestel Türkiye Güzellikleri (Beyaz Mayo) prim kapısını ilk geçen sporcu Türk Milli Takımından Muhammet Atalay İkinciliği WB Veranclassıs Aquality Protect Takımından Thomas Deurette, üçüncülüğü de CCC Sprandi Polkowıce Takımından Patryk Stosz elde etti..Burada da daha önce kesin sonuç belli olduğundan Türk Milli Takımından Onur Balkan Beyaz Mayo’nun gerçek sahibi oldu.

Finişe 14 kilometre kala gerçekleşen Salcano sponsorluğundaki etabın son sprint primini Bardıanı CSF Takımı’ndan Paolo Sımıonı kazandı. Ancak Bora Hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett finişe 200 metre kala düşünce Yeşil Mayo Trek Takımı’ndan Edward Thenus’e geçti.

Finişe 3.7 kilometre kala ana grup, kaçış grubunu yakaladı ve toplu sprint mücadelesi için peleton pedal basmaya başladı.

2 kilometre kala yine bir kaza oldui, iki bisikletçinin yaralandığı bilgisi geldi. Finişe 20 kişilik bir grup gelmeye başladı. Bu esnada finişe 200 metre kala beklenmedik bir kaza daha meydana geldi. Yeşil Mayo’nun sahibi Sam Bennett son virajı alamayarak düştü. Finişe ise Trek Takımı’dan Edward Thenus birinci girdi. Sam Bennett düşmesine rağmen ayağa kalkarak finiş çizgisini geçti.

Toplam uzunluğu 1023 kilometre olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu birinciliği UAE Emirates Takımı’ndan Diego Ulissi kazandı ve ‘Turkuaz Mayo’nun sahibi oldu.

Salcano’nun sponsorluğundaki ‘Yeşil Mayo’ (sprint mayosu)ise, dört etap kazanan Bora Hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett’in finişe 200 metre kala düşmesiyle Trek-Segafredo Takımı’ndan Edwards Thenus’e geçmiş oldu.

Türk Milli Takımı’ndan Onur Balkan, Vestel sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri Mayosu’nu kazandı.

Türk Hava Yolları sponsorluğundaki ‘Kırmızı Mayo’ ise, Bardiani CSF Takımı’ndan Mirco Maestri kazandı.

Şampiyonların ödüllerini Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Spor Genel Müdürü Mehmet Balkan ile Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ve Yönetim Kurulu üyeleri verdi.

 

TAKIMLAR

AHMET ÖRKEN / TUR – 1993

NAZIM BAKIRCI / TUR – 1986

AHMET AKDİLEK / TUR – 1988

ONUR BALKAN / TUR – 1996

SERKAN BALKAN / TUR – 1994

FERİT CAN ŞAMLI / TUR – 1994

BATUHAN ÖZGÜR / TUR – 1998

MUHAMMED ATALAY / TUR – 1989

 • TUR’a katılacak diğer tüm sporcuları Tour Of Turkey’in resmi sayfası üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Takımlar ve sporcuları için tıklayınız.

LİDER FORMALARI

Turkuaz Mayo / Liderlik Mayosu

Genel klasman birincisinin giyeceği turkuaz mayo.

Beyaz Mayo / Türkiye Güzellikleri Mayosu

Türkiye güzellikleri de olarak bilinen ‘Beyaz Mayo’; Türkiye Güzellikleri Sprint Kapılarından alınacak puanlara göre Beyaz Mayo ile onurlandırılacaktır.

Kırmızı Mayo / Dağların Kralı Mayosu

Tırmanış kapılarınından alınacak puanlar sayesinde en iyi tırmanışçının giyeceği mayodur.

Yeşil Mayo / En İyi Sprinter Mayosu

Sprint kapılarından alınacak puanlara göre en iyi sprinterin onurlandırılacağı mayodur.

Yayın Bilgileri

Her yıl TRT tarafından canlı yayınlanan bisiklet turu, eş zamanlı olarak Eurosport ve NTVSpor kanallarından da yayınlanacak.

Yeni gelişmeler oldukça detaylar eklenmeye devam edilecek.

 

İlgili Bağlantılar:

About Author

hakan özdemir
demirfx


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir