Dubai Tour 2018 (6-10 Şubat)

Dubai Tour 2018 6-10 Şubat tarihleri arasında 5 etaptan oluşan, çoğunlukla düz parkurlardan oluşan, toplam 841km’lik Dubai Tur’unda pro takımların hemen hemen hepsi katılıyor. Beşinci kez düzenlenen Dubai Tur’u ilk olarak 2014 yılında organize edilmeye başlanmıştı.

Genel Klasman Sıralaması (Mavi Mayo)

  1. Elia Viviani (Quick-Step Floors) 19:05:48″
  2. Magnus Cort Nielsen (Astana Pro Team) 0:12″
  3. Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida) 0:14″

Genel Puan Sıralaması (Kırmızı Mayo)

  1. Elia Viviani (Quick-Step Floors) 71 Puan
  2. Magnus Cort Nielsen (Astana Pro Team) 43 Puan
  3. Dylan Groenewegen (Team Lotto NL – Jumbo) 42 Puan

ETAPLAR

(Hızlı Navigasyon)

Çoğunlukla düz parkurlardan oluşan, toplam 841km’lik Dubai Turu’nda toplam 5 etap yer alıyor. Etapların hepsi Skydive Dubai’den start alıyor.

ETAP 1: SKYDIVE DUBAI – PALM JUMEIRAH (6 Şubat)

Palmiye Adası’ndan başlayacak ilk etap Fujairah’da son bulacak olup, toplam mesafe 167 kilometre olup, tamamı düz bir parkura sahip. Toplu sprint finişi kaçınılmaz olacaktır.

1. ETAP SONUÇLARI

Turun ilk etabından 5 kişilik kaçış grubu oluştu. Bu grup; Aqua Blue Sport’tan A. Fenn, BMC Racing Team’den N. Van Hooydonck, Cofidis, Solution Credits’den D. Teklehaimanot, UAE National Team’den M. Almosoori ve Team Novo Nordisk’den C. Planet’den oluşuyordu. 75. kilometrede bulunan sprint kapısı için hareketlenen kaçış grubunda UAE National Team’den M. Almosoori Sprint kapısını ilk geçen isim oldu. Bu arada sprint kapısı için hareketlenmeyen Cofidis, Solution Credits’den D. Teklehaimanot, kaçış grubunu kaçırdı ve solo olarak bir süre devam etmek zorunda kaldı. Finişe 10 kilometre kalana kadar dayanan dörtlü kaçış grubu sonunda pes etti ve peloton kaçış grubunu birer birer yuttu. Artık peloton tek parça haline gelmişti ki finişe sadece 8 kilometre kala yaşanan kaza sonucu sprint trenleri ve dengeler değişti. Quick Step Floors finişe dörtlü ve en güçlü trenle gelmeyi başarmasına rağmen, Team Lotto NL – Jumbo’dan Dylan Groenewegen’in sprinti izlenmeye değerdi.

Finiş çizgisini ilk geçen Team Lotto NL – Jumbo’dan Dylan Groenewegen oldu. Astana Pro Team’den Magnus Cort Nielsen ikinci olurken, Dylan Groenewegen’in arkasına sıkışan Quick-Step Floors)’den Elia Viviani ise üçüncü olmayı başardı.

  1. Dylan Groenewegen (Team Lotto NL – Jumbo)
  2. Magnus Cort Nielsen (Astana Pro Team) at 4″
  3. Elia Viviani (Quick-Step Floors) at 6″

Birinci etap sonunda genel klasman birincisi olan Team Lotto NL – Jumbo takımından Dylan Groenewegen, mavi mayoyu üstüne geçirecek. Puan klasmanında da birinci olan Dylan Groenewegen, mavi mayoyu giyeceğinden; kırmızı mayoyu Astana Pro Team’den Magnus Cort Nielsen’e devredecek.

ETAP 2: SKYDIVE DUBAI – RAS AL KHAIMAH (7 Şubat)

Yine 1. etapta olduğu gibi Palmiye Adası yakınlarından başlayacak 2. Etapta Basra Körfezi kıyısından Kuzey-Doğuya doğru çıkıp, Ras Al Khaimah’da son bulacak. Turun en uzun etabı olan 2. Etapta toplam 190 kilometrelik düz bir parkur bizi bekliyor olacak. Toplu sprint finişi beklenen bu etaptalider değişmeyecek gibi duruyor.

2. ETAP SONUÇLARI

İkinci etapta BMC Racing Team’den N. Van Hooydonck, Mitchelton – Bikeexchance’den F. Xue, UAE National Team’den M. Almosoori, Cofidis, Solution Credits’den N. Edet, Team Novo Nordisk’den C. Planet ve UAE Team Emiretes takımından Y. Mirza’dan oluşan 6’lı kaçış grubu mevcuttu. Yarış sonlarına doğru 6’lı kaçış grubundan kopanlar oldu ve Cofidis, Solution Credits’den N. Edet, Mitchelton – Bikeexchance’den F. Xue ve Team Novo Nordisk’den C. Planet 3’lü kaçış grubu olarak yollarına devam ettiler. Finişe 9 kilometre kala ise, peloton kaçış grubunu yakaladı.

Toplu halde finiş çizgisine ilerleyen pelotonda yer kapma savaşları yaşandı. Bu savaşın galibi Quick-Step Floors’dan Elia Viviani oldu. 4:34:31 ile finiş çizgisini ilk geçen isim olmayı başardı. İkinci ise ilk etap birincisi ve mavi mayoyu taşıyan Team Lotto NL – Jumbo’dan Dylan Groenewegen olurken, üçüncü Astana Pro Team’den Riccardo Minali oldu.

1 – Elia Viviani – Quick-Step Floors 4:34:31
2 – Dylan Groenewegen – Team Lotto NL – Jumbo 0″
3 – Riccardo Minali – Astana Pro Team 0″

İkinci etap sonunda genel klasman birincisi olan Team Lotto NL – Jumbo takımından Dylan Groenewegen, ikinci etapta ikinci olarak mavi mayoyu korumayı bildi. Puan klasmanında da birinci olan Dylan Groenewegen, mavi mayoyu giyeceğinden; kırmızı mayoyu Quick-Step Floors’dan Elia Viviani giyecek.

ETAP 3: SKYDIVE DUBAI – FUJAIRAH (8 Şubat)

Otoyollarda, geniş yollarda devam eden turun 3. etap menüsünde +350metre yükseklik kazancı pelotonu bekliyor olacak. Toplu sprint finişi beklenmesi sürpriz olmasa gerek…

3. ETAP SONUÇLARI

Üçüncü etap kaçış menüsünde 4 isim mevcuttu:  Team Novo Nordisk’den Quentin Valognes, BMC Racing Team’den Loic Vliegen, Aqua Blue Sport takımından Mark Christian ve Wilier Triestina-Selle Italia takımından Simone Bevilacqua. Finişe 75 kilometre kala Team Novo Nordisk’den bir bisikletçinin yaşadığı küçük kaza harici ciddi bir olay yaşanmadı. Finişe 64 kilometre kala etap favorilerinden olan Dimension Data’lı Mark Cavendish’in lastiği patlamasına rağmen domestiği sayesinde pelotonu kısa sürede yakaladı. Son kilometrelerde takımlar tren halinde dizildiler. Katusha-Alpecin ve Quick-Step Floors bu yer kapma savaşına hakim oldular.

Dimension Data’dan Mark Cavendish, Cofidis, Solutions Credits’den Nacer Bouhanni, Katusha-Alpecin’den Marcel Kittel, UAE Team Emirates’den Alexander Kristoff ve Quick-Step Floors takımından Elia Viviani arasında geçen sprint mücadelesi görülmeye değerdi. Dimension Data takımından Mark Cavendish finiş çizgisini 3. etapta ilk geçen bisikletçi olarak, kariyerinin Dubai Turundaki üçüncü zaferine ulaştı. İkinci Cofidis, Solutions Credits’den Nacer Bouhanni olurken, üçüncü Team Katusha Alpecin takımından Marcel Kittel oldu.

1 – Mark Cavendish – Team Dimension Data 3:53:46″
2 – Nacer Bouhanni – Cofidis, Solutions Credits 0″
3 – Marcel Kittel – Team Katusha Alpecin 0″

Üçüncü etap sonunda Quick-Step Floors takımından Elia Viviani, Team Lotto NL – Jumbo’dan Dylan Groenewegen’den Genel Klasman şampiyonluğunu aldı. Dördüncü etapta Elia Viviani’yi kırmızı mayo ile değil mavi mayo ile izleyeceğiz. Kırmızı mayo ise, Team Lotto NL – Jumbo’dan Dylan Groenewegen tarafından giyilecek.

ETAP 4: SKYDIVE DUBAI – HATTA DAM (9 Şubat)

Turun kraliçe etabı olan 4. etap yine Skydive Dubai’den başlıyor. 172 kilometrelik parkur liderleri çok ciddi değiştirmeyecek ve zorlamayacak bir zirve finişi ile Hatta Dam’da son buluyor.

4. ETAP SONUÇLARI

4. etap başlar başlamaz yine nötral startın ardından 6’lı kaçış grubu oluştu. Rally Cycling takımından R. Carpenter ve B. Mcnulty, Aqua Blue Sport’tan C. Dunne, Team Novo Nordisk’den C. Williams, Wilier Triestina-Selle Italia takımından S. Bevilacqua ve Mitchelton – Bikeexchance’den X. Sun kaçıştaki isimlerdi. Peloton kaçıştaki bisikletçileri eğimin artmasıyla bir bir yutmaya başlamıştı. Rally Cycling takımından B. Mcnulty finişe metreler kalana kadar kaçışını sürdürdü fakat arkasından gelen peloton tarafından yakalandı.

Bahrain-Merida takımından Sonny Colbrelli 3:40:50″ ile finiş çizgisini ilk geçen isim olurken, Astana Pro Team’den Magnus Cort Nielsen ikinci ve Team Lotto NL – Jumbo takımından Timo Roosen üçüncü olmayı başardı.

 

1 – Sonny Colbrelli – Bahrain-Merida 3:40:50″
2 – Magnus Cort Nielsen – Astana Pro Team 0″
3 – Timo Roosen – Team Lotto NL – Jumbo 0″

4. etapta Genel Klasman lideri, ‘Mavi Mayo’ sahibi, Quick-Step Floors takımından Elia Viviani finiş çizgisini 6. sırada geçerek liderliğini korumayı bildi. 5. etapta da ‘Mavi Mayo’ Elia Viviani’de olacak. 48 Puan ile Puan Klasmanı birincisi yine Quick-Step Floors takımından Elia Viviani oldu. 5. etapta ‘Mavi Mayo’yu giyeceğinden, ‘Kırmızı Mayo’yu 42 Puanla ikinci  Team Lotto NL – Jumbo’dan Dylan Groenewegen giyecek. Bildiğiniz üsere; Groenewegen, 4. etapta da ‘kırmızı Mayo’yu giyiyordu, böylece ‘Kırmızı Mayo’yu kimselere kaptırmamış oldu.

ETAP 5: SKYDIVE DUBAI – CITY WALK (10 Şubat)

5. ETAP SONUÇLARI

1 – Elia Viviani – Quick-Step Floors 3:05:28
2 – Marco Haller – Katusha-Alpecin 0″
3 – Adam Blythe – Aqua Blue Sport 0″

About Author

hakan özdemir
demirfx


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir