Garmin Cihazlara Harita Yükleme

OpenStreetMap tamamen ücretsiz, Garmin cihazlara eklenebililen ve navige edilebilir üçüncü parti haritalardır. Özellikle yurtdışından alınan Garmin cihazlarda Türkiye haritası ya eksik, ya güncelliğini yitirmiş, ya da hiç olmuyor. Baytekin, Garmin’in Türkiye distrübütörü ise 90$ karşılığında ömür boyu(sınırsız) güncelleme garantili Türkiye haritası yükleyebilmektedir. Burada seçim size kalıyor.

Garmin Edge bisiklet bilgisayarları eşleşme sağlanabilen ve eşleşme sağlanamayan olmak üzere ikiye ayrılır. Garmin Edge 520, 810 ve 1000 cihazlara harita yüklemeyi adım adım anlatmaya başlayalım.


Not: Lütfen gerekli yedeklerinizi alınız. Doğabilecek cihaz hasarlarından Velocity216 Cycling Team hiçbir şekilde sorumluluk almamaktadır.


Adım 1

  • http://garmin.openstreetmap.nl/ sayfasını açtıktan sonra “Choose your map type” bölümünden “Routable Bicycle (Openfietsmap Lite)” seçilir.

osm_1

  • Hemen bir alt bölümdeki “Choose a predefined country”den “Asia” açılır menüsünden “Turkey” seçilir. Seçimle birlikte sayfanın altındaki haritanın sadece Türkiye etrafını mavilediğini(seçtiğini) göreceksiniz.

osm_2

  • Perhaps you’d like to add some additional tiles?” bölümündeki kutucuğu seçersek, bir üst bölümde Türkiye’yi seçtiğimiz alanlar için ekleme veya çıkarma yapabiliriz. Özellikle Edge 520 kullananlar buraya dikkat etmelidirler. Çünkü cihazın kendi kapasitesi 100MB civarı olduğundan ve arttırılabilir hafızası(sd kart slotu) olmadığından tüm Türkiye boyut olarak çok büyük(270MB) gelmektedir.

osm_3

  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ekleyeceğimiz haritaya ekleme veya azaltma yapabiliriz. Mavi ile işaretlenmiş alanlar bizim Edge cihazlarımıza atmak için seçtiğimiz alanları gösteriyor. Özellikle Edge 520 kullananlar dahili hafızanın cimriliğinden solayı bu seçili alanı azaltmak zorundadırlar.

osm_4

  • Sayfanın hemen yanında “Selected tiles” ile seçilen bölgenin ne kadar alan kapladığını megabayt(MB) cinsinden görmemizi sağlıyor. Seçim yaparak bu rakamı istediğimiz gibi değiştirebiliriz. Garmin Edge 520 için 65-85MB arasında seçim yapılmasını öneririz. Mertebe amaçlı dosya boyutu hakkında şöyle örnek verebiliriz; İstanbul’da yaşayan ve maksimum Ege ve Antalya bölgesi seçildiğinde (Ankara’nın batısı) yaklaşık 70MB dosya boyutuna ulaşılmaktadır.

osm_5

  • En son olarak ise; Request your map or download it directlybölümüne e-mail adresimizi yazıyoruz. “Build my map” butonuna tıklayarak mailimize içinde haritanın da olduğu zip dosyasını yollamış oluyoruz. Mailimize indirme linki geliyor veya sırada(beklemede) olarak bir mail alacaksınız. İster bekleyebilir, isterseniz başka bir mail adresinizi yazabilirsiniz.

osm_6

Adım 2

Adım 1’de mailimize gönderilen maildeki adresten ‘zip’ dosyasını bilgisayarımıza indirip, açıyoruz. ‘Zip’ dosyası içindeki “gmapsupp.img” dosyasını zipten çıkartarak masaüstümüze veya başka bir dosyaya alıyoruz.

osm_7

Adım 3

3. adımda dahili hafızaya sahip cihazlara(Edge 520 vb.) ve SD slotu bulunan cihazlara haritayı atmayı ayrı ayrı anlatacağız.

  • Garmin Edge 520 Cihazlara Haritayı Yüklemek İçin:

Garmin Edge 520 cihazımızı USB kabloyla bilgisayara bağladıktan sonra “Garmin” ana dosyası altında bulunan orjinal “gmapbmap” dosyasının yedeğini masaüstümüne kopyalıyoruz. Unutmayın; bu dosyasız cihazınız açılmaz. İndirdiğimiz “gmapsupp.img”(img: Disc Image File) dosyasının adını değiştirerek “gmapbmap” yapıyoruz. Daha sonra “Garmin” klasörüne atıyoruz, mevcuttaki dosyanın üstüne yazdırıyoruz.

İşlem bitti, şimdi kontrol edebiliriz.

  • SD Kartlı Garmin Edge Cihazlara Haritayı Yüklemek İçin:

Bu adım gayet basit. SD kartınızda mevcutta “Garmin” ana klasörü varsa hemen altına; yoksa SD kart içinde “Garmin” adında bir klasör yarattıktan sonra, indirdiğiniz “gmapsupp.img” dosyasını direk klasörün içine atıyoruz(mevcutta dosya varsa yedeğini almayı unutmayınız) ve sd kartı slota yerleştiriyoruz. SD kartlı garmin Edge cihazlarda 3. parti harita yükleme işlemi böylece bitiyor.


Not: Lütfen gerekli yedeklerinizi alınız. Doğabilecek cihaz hasarlarından Velocity216 Cycling Team hiçbir şekilde sorumluluk almamaktadır.

About Author

hakan özdemir
demirfx


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir