Garmin Edge 520

Navigasyon devi Garmin’in bisikletçiler için çıkardığı son bisiklet bilgisayarının adıdır Edge 520. Cihaz piyasaya çıkarken büyük sükse yapan ‘Strava Live Segment’ özelliği ile lanse edildi. Önceki yıllar Garmin her ne kadar Strava’ya dirense, kendi ‘Strava’sını kurmaya çalışsa da Strava’nın engellenemez popülaritesi karşısında boynunu eğmek zorunda kalmıştır. Küçük ve yakışıklı bir yapıya sahip 520, klasik ‘edge’ çizgilerini korumayı başarmıştır.

edge-520-best-cycling-computer-1050x580

Peki nedir bu ‘Strava Live Segment’?

Strava kullanıcıları için geliştirilen bu özellik ile herhangi bir rota üzerindeki daha önceden seçilen(yıldızlanan) veya hedef süre koyulan(premium hesaplarda hedef süre koyulabilir) segmente sürücüyü belli bir uzaklıktan uyarmaya başlayarak ve harita üzerinde konumlayarak, segmentin başlangıcından sonuna kadar o segmentin en iyisi(KOM) veya arkadaş listenizdeki en iyisi ile aradaki farkı, segmentin bitimine olan mesafe gibi bilgileri sürücüye gösteren özelliktir. Özellik açıksa(enable), segmente yaklaşırken otomatik olarak Live Segment sayfasına geçmektedir, bazen(örneğin interval veya HR antremanlarında) sürüş esnasında hız, kalp değeri(bpm), power gibi değerleri takip etmeniz gereken sürüşlerde birdenbire beliren canlı segment ekranı  gerçekten sinir bozucu bir hal alabiliyor.  Neyse ki bu özellik istenirse kapanabiliyor(disable). Strava’nın bu özelliği Garmin Edge 520 henüz daha ortalıklarda yokken telefon aplikasyonlarında kullanılabilir durumdaydı. Fakat şunu da unutmadan yazalım; telefonda veya destekleyen Garmin cihazlarda bu canlı segment özelliği için kullanabilmek için Strava Premium üyesi olmanız gerekmektedir.

‘Strava Live Segment’ özelliği her ne kadar Edge 520’lerle lanse edilse de 25 Ağustos 2015 tarihinde 510, 810 ve 1000 modellerine gelen update ile firmwaredeki değişiklik ile beraber 520 harici cihazlarda da kullanılabilir olmuştur.

Edge 510’dan Farkı

Ocak 2013’de piyasaya çıkan Edge 510’un veliahtı sayılan 520’de, 510’un doğal olarak geliştirilmiş şekli olarak düşünülebilir. Fakat her ne kadar geliştirilmiş olsa da dokunmatik ekran gibi olmazsa olmaz denebilecek bir özellik Garmin tarafından Edge 520’de ya pazarlama stratejisi ya da pil tasarufu bahane edilerek maalesef kesintiye uğramıştır. Pazarlama stratejisi sadece dokunmatik ekranda değil hafıza tarafında da kendini belli ediyor. 100MB dahili hafızası ve sd slotsuz gelen Edge 520 stratejik kısıtlı kullanım sunmaktadır.

Cihaz ölçüsü bakımından 520 daha küçük olsa da ekran olarak birkaç mm² daha büyüktür.

 • Aşağıda fiziksel özelliklerindeki farklar tablosundan detaylı inceleyebilirsiniz.
Edge 510 Edge 520
Ekran 3.5 x 4.4 cm 3.5 x 4.7 cm
Çözünürlük 176 x 220 px. 200 x 265 px.
Ebat 5.2 x 8.6 x 2.4 cm 4.9 x 7.3 x 2.1 cm
Ağırlık 80 gr. 60 gr.
Dokunmatik Ekran Var Yok
Batarya Ömrü 20 saat 15 saat
 • Genel olarak şunu söyleyebiliriz; Edge 510’daki tüm özellikler Edge 520’de bulunmaktadır. Ayrıca 520’ye aşağıdaki özellikler eklenmiştir:
 1. ‘Strava Live Segment’ özelliği
 2. Harita eklentisi (3. parti haritaları da desteklemektedir. Örneğin OpenStreet Maps)
 3. Telefona gelen çağrı ile sesli ve aranan kişi ismi olarak görsel uyarı
 4. Tahmini dinlenme/toparlanma (recovery) zamanı bilgisi
 5. Tahmini VO2 Max
 6. Tahmini FTP (Functional Threshold Power)
 7. Nabız zonları detayı
 8. Garmin’in yeni oyuncağı Varia(ışık ve radar sistemi) desteği
 9. ANT+ ile FE-C(Fitness Equipment – Controls) trainer kontrolü

510, 810…vb cihazlarda olduğu gibi 520’de de aktivite sonunda, eşleşmiş olan akıllı telefonla bluetooth üzerinden istenirse Strava’ya otomatik aktarım ile yükleme yapılabiliyor.

garmin520splash2-800x600

Connect IQ

Connect IQ, üçüncü parti arayüzlerin hazırlanıp, kullanılmasına olanak veren Connect IQ sayesinde yeni ve özel görünümlü sayfalar yaratabilir veya hazırlanmış arayüzlerden beğendiklerinizi internet üzerinden indirip cihazına kurabilmenize olanak sağlar. Şimdilik Connect IQ uygulamaları sadece Edge 1000, Explore 1000 ve Edge 520’ye yüklenebilmektedir. Daha fazlası ve beğendiğiniz arayüzleri indirmek için buyrun sizi şöyle alalım.

f49b11e0-ee0a-44fd-84d0-ff26be11cf66

 

Fiyat ve Kutu İçeriği

Garmin Edge 520 diğer Garmin ürünleri gibi Türkiye’ye Garmin Distribütörü Baytekin tarafından getirilmektedir. Türkiye haritası ekli ve kendi siteleri üzerinden sınırsız güncelleme hakkı vermektedir. Nabız bandı ve hız/kadans sensörüyle beraber(bundle) 1950TL gibi yüksek bir fiyata satılmaktadır.

Yurtdışında ise sadece cihazı 244$ Wiggle sitesinden alınabilir. Veya nabız bandı ve hız/kadans sensörüyle beraber(bundle) olarak 347$’a yine Wiggle sitesinden veya diğer yurtdışı sitelerinden alınabilir. Buradaki tek handikap harita sorunu olacaktır. OpenStreet Maps sitesinden veya yaklaşık 90$ karşılığı Beyoğlu’nda bulunan Baytekin’e götürerek Türkiye haritası yükletilebilir ve sınırsız güncelleme hakkı kazanılabilir.

Kutu içeriği ise;

 • Edge 520
 • Standart ve mount gidon tutacağı
 • USB kablo
 • Bileklik(ip)
 • Kullanım klavuzu

Bundle Pakette ise bunlara ek olarak;

 • Premium nabız bandı
 • Yeni nesil hız+kadans sensörü

Dezavantajları

Cihazın biraz da dezavantajlarından bahsedelim isterseniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi en büyük ve eksikliğini hissettiğimiz konu dokunmatik ekrandır. Düğmelerle yönlendirmek ne kadar cihaza alışsanız da biraz sıkıcı bir durum. Hele sürüş sırasında sayfaları değiştirmek için cihaz üzerindeki yukarı aşşağı oklarına basmak çok daha zorlu. İşte tam bu noktada Garmin Edge Remote Control yardımımıza yetişebilir.  Garmin Edge Remote incelemesini buradan okuyabilirsiniz..

Bir başka konu ise, cihazı alır almaz yüzünüze tokat gibi vuracak konu harita olacaktır. Yurtdışından almışsanız 3. parti harita eklemek isteyeceksiniz fakat cihaza takılabilen harici bir hafıza kartı desteği olmadığından ve cihaz hafıza kapasitesinin sadece 105mb olmasından sebep Türkiye haritasının sadece yarısı kadarını(yaklaşık 75-85mb) hafızaya atmaya izin vermektedir. Bu da örneğin Ankara’dan Edirne’ye kadar bölümü cihaza atabileceğiniz anlamına geliyor. Garmin cihazlara harita yükleme yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Cihaza istediğimiz segmenti atmak için Strava üzerinden segmenti yıldızlandıktan sonra 520’yi bilgisayara bağlayıp, Garmin Connect cihazı ile eşitlememiz gerekmektedir. Halbuki hiçbir eşitlemeye gerek kalmadan 520 akıllı telefonla iletişim halinde kalarak, yaklaşan segmentin bilgisini telefondan alması daha şık olabilirdi diye düşünüyoruz.

 

Yazacaklarımız genel olarak bu kadardır. Sormak istediğiniz sorular olursa aşağıdaki yorumlar bölümüne veya velocity216team@gmail.com adresine yazmanız yeterli olacaktır.

 

İlgili Bağlantılar:

About Author

hakan özdemir
demirfx


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir