Garmin Edge Remote Control

Garmin Edge 510, 520, 810 ve 1000 cihazlarınızı elinizin altından(parmağınızın ucundan) kontrol etmeye yarayan bu küçük canavarı gelin beraber tanıyalım.

Ya zamana karşı bisikletlerin aerobarında, ya ezeli rekabetin yaşandığı yol bisikletinin drop barında, ya da zorlu patika yollarındaki dağ bisikletinin gidonunda olsun; elinizi gidondan 1sn dahi çekmenin zor olduğu zamanlarda Garmin Edge Remote Control yardımımıza koşuyor.

$28138DB2D96F6B58 $4E2E8982F10DAFF2

Küçük kompakt ve su geçirmez yapısıyla göz dolduruyor. Ayrıca kişiselleştirilebilir tuş özelliği ile güzel notlar topluyor. ANT+ wireless üzerinde haberleşen bu yeni küçük aletin aynı boyutlarda bir de Garmin VIRB aksiyon kameralar için olan uzaktan kumandası mevcuttur. Bu nedenle satın alırken fotoğrafına bakmak yerine, içeriğini okumak önemlidir.

611YiMigkQL._SL256_

Cihazın yaptığı iş çok basit! Cihaz üzerinde 3 tuş mevcuttur.

$161AB52C308901A1

Bunlar:

 1. Lap: Antremanınızda yeni bir parça ayırmaya yaramaktadır. Parçalanan bu bu bölümlerdeki bilgileri görebilmeniz için kullanılmaktadır.
 2. Start/Stop: Çok nadir kullanacak olsak da bu tuş adından da anlaşılacağı gibi aktiviteyi başlatıp durdurma(pause) işlemini yapmaktadır.
 3. Sayfa Değiştirme: Sayfalar arası gezmenizi sağlıyor. Genellikle en çok ihtiyaç duyulan ve kullanılan tuş olarak öne çıkıyor. Örneğin ana sayfanızdaki hız, kalp ve ortalama hız…vb değerlerinizi izlerken bir taraftan da hiç bilmediğiniz yolda önünüze çıkan yol ayrımında navigasyon ekranına geçme ihtiyacı hissediyorsunuz. Tam bu anda Garmin Edge Remote Control oyuncağınız bu göreve hazır bir şekilde parmağınızın ucunda bulunuyor. Sayfaları tersten gezmek için ise düğmeye belli bir süre basılı tutmak gerekiyor.
 4. Led Işık: Edge cihazınızla eşleştirirken ve tuşları kullanırken yanan led ışık göstergesidir.

Kişiselleştirilebilir Tuş Özelliği

Edge Remote Control cihazınızda ayrıca isterseniz kişiselleştirebileceğiniz bir tuş da atayabilirsiniz. Yukarıda 2 numara ile gösterilen ve standart start/stop tuşuna hem tek basarak hem de uzun süre basılı tutarak şeklinde iki farklı hızlı özellik ekleyebilirsiniz. Örneğin start/stop sürüşte çok bir fonksiyonu olmadığından, tek basmaya haritayı; basılı tutma özelliğine ise arka plan ışığının açılmasını veya yükselti(elevation) profil sayfasını atayabilirsiniz.

Atanabilir özellikler şunlardır:

 • Start/stop timer
 • Start timer
 • Stop timer
 • Arka plan ışığı
 • Harita sayfası
 • Pusula
 • Yükselti(elevation) profil sayfası
 • Lap sayfası
 • Sanal partner

Bunun için Edge cihazınızdan Settings > Sensors > Edge Remote > Sensor Details kısmında gelindikten sonra, Single Press ve Press and Hold bölümleri seçilerek istenilen sayfa ataması yapılabilir.

Fiyat ve Kutu İçeriği

Garmin Edge Remote Control, diğer Garmin ürünleri gibi Türkiye’ye Garmin Distribütörü Baytekin tarafından getirilmektedir. 316TL’lik satış rakamıyla buradan satınalabilirsiniz.

Yurtdışında ise  Evanscycles sitesinde 42 Euro gibi bir rakama satılmaktadır.

Kutu içeriği ise;

 • Edge Remote Control
 • Dağ bisikleti gidon aparatı
 • Yol bisikleti gidon aparatı
 • Bağlantı araçları(çeşitli ebatlarda lastikler)
 • Kullanam klavuzu

Dezavantajları

Tüm Garmin cihazlarında olduğu gibi yüksek fiyattan satışı fiyat/performans açısından bir dezavantaj oluşturuyor.

Edge Remote Control’ün bir diğer handikapı ise; özellikle yol bisikletlerindeki drop barda sabitlenecek yerin tutuşa olan etkisi. Üstten veya kancadan(alttan) tutarken, Edge Remote size tam bir kavrama sağlatmayabilir. O yüzden özellikte drop barın tutmadığınız kör noktasını bulmanız ve oraya sabitlemeniz gerekecektir.

Düğmeye bastıktan yaklaşık 1 sn sonra tepki vermektedir. Çok uzun bir bekleyiş olmamasına rağmen gecikmeyi hissedebiliyorsunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=E-s5gvQGcMU

Sonuç olarak; eğer elinizi gidondan ayırıp kilometre saatinize dokunmak zor geliyorsa ve cebinizde 140-160TL fazladan paranız varsa alınmayacak cihaz değildir.

 

Yazacaklarımız genel olarak bu kadardır. Sormak istediğiniz sorular olursa aşağıdaki yorumlar bölümüne veya velocity216team@gmail.com adresine yazmanız yeterli olacaktır.

About Author

hakan özdemir
demirfx


Next Post »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir