İnceleme: Schwalbe One Yol Lastiği V-Guard 2017

 

Yol bisikleti sahiplerinin en çok kafasını karıştıran konuların başında dış lastik seçimi yer almaktadır. Schwalbe firmasının 2017 yılı itibariyle yeni versiyonunu çıkardığı Schwalbe One V-Guard 2017 lastiğini mercek altına yatıracağız. Öncelikle lastiğin basınç kapasiteleri ve ağırlığını ele alalım.

Genel Bakış;

Basınç aralıkları: 23c: 85 to 145psi; 25c: 85 to 130psi; 28c: 85 to 115psi
Ağırlık:

  • 23c: 205gr
  • 25c: 225gr
  • 28c: 245gr

Yukarıda belirtilen ağırlıklar firmanın verileridir. Hassas tartımızda 23c lastiği 225 gr olarak tarttık.

Yük Kapasitesi (Max):  70 kg (tek lastik için)

YUVARLANMA DİRENCİ

Schwalbe firmasının clincher yani iç lastikli versiyonu olan dış lastikleri serisinin en düşük yuvarlanma direncine sahip olan Schwalbe One modeli eş değer rakip muadil dış lastiklerle karşılaştırılmasında başarılı sonuçlar aldığını gözlemleniyor. Kişisel deneyimlerimize göre sürüş esnasında lastiğin yuvarlanmasın da karşı direnç hissetmiyorsunuz bu sayede gücünüzü optimum seviyede kullanarak çok daha keyifli sürüş hissetmenize olanak sağlıyor. Yuvarlanma direncinin oldukça düşük olmasını sağlayan etkenlerden bir tanesi dış lastiğin yanaklarının 0.5 mm incelikte yapılması.  Hız konusunda kullanıcıyı fazlasıyla tatmin ettiğini söyleyebiliriz.

Şimdi Schwalbe One’nın rakip firmaların piyasaya sunduğu muadil lastiklerle yuvarlanma dirençlerini karşılaştıralım.

Yukarıdaki tabloya göre Continental Grand Prix 4000S II ve Vittoria Corsa G+ (open) 120 psi basınç da 12.2 watts güç harcıyor. Schwalbe One V-Guard ise 120 psi hava basıncında 12.3 watts güç talep ediyor.

Genel olarak binicilerinin çoğunun 110-120 psi arasında lastik basınçlarını kullandığını düşünürsek, Schwalbe One’nın muadil lastikleriyle arasındaki 0.1 Watts farkının önemli ve hissedilir olmadığını söyleyebiliriz. Hatta Schwalbe One’nın rakip lastiklere göre daha yüksek basınca (130-145 PSI) destek vermesi sayesinde yuvarlanma direnci konusunda daha öne çıkacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Not : Yukarıdaki karşılaştırma tablosu Schwalbe One’nın eski versiyonuna göre hazırlanmıştır.

YOL TUTUŞ ve DAYANIKLILIK

Lastiğin eski versiyonu tamamen slick(dişsiz) olarak piyasaya sunulmuşt. Bu bazı kullanıcılar için virajlara ve hafif ıslak zemine denk geldiklerinde ister istemez güvensizlik hissi oluşturduğunu biliyoruz. 2017 yılı itibariyle Schwalbe bunu sezinlemiş olacak ki yeni versiyonu desenli yaparak kullanıcı isteklerine cevap verdi. Artık bu sayede lastiğin yola tutunması güçlendi, lastikler virajda güven veriyor.

Dayanıklılık; Lastiği sürekli olarak taş, çakıl bozuk yollar içeren yollarda kullanmayacaksınız kesinle hızlı deformasyon sürecine girecek lastik değil. Schwalbe One performans lastiğini kullanım yönünden uygun şartlarda kullanırsanız ömrü lastik sınıfına göre kullanıcıyı fazlasıyla memnun edecek seviyede.

PATLAMA DİRENCİ

Firmanın patlama direnci bilgilendirmesini göre son derece kesilmeye karşı dayanıklı teknolojisi ile delinme direnci olağanüstü yüksek bir düzeyde. Yılan Derisi yanak koruması ile birlikte, çift koruma teknolojisi yer almaktadır.

V-Guard olarak adlandırılan patlak koruması yarış lastiklerinde güçlü seviyede koruma sağlıyor.

Lastiği 1.500 km mesafeden beri kullanıyorum şu ana kadar iç lastiğe delen herhangi bir yabancı cisim ile karşılaşmadım. Performans lastiklerinin en önemli handikaplarından biri olan patlama direnci konusunda bu lastik şu ana kadar benim güvenimi fazlasıyla kazandı. Zayıf da olsa lastik yanaklarında yer alan koruma teknolojisi sayesinde yanaklardan oluşabilecek patlamalardan sizi koruyacaktır.

Genel olarak Schwalbe firmasının lastiklerinin patlak dirençleri konusunda öne çıktığını düşünürsek performans lastiği olan Schwalbe One modelinde başarılı bir iş çıkardığını söyleyebiliriz.

İSTEĞE BAĞLI 4 FARKLI RENK SEÇİMİ

Lastik renginin bisikletinizle uyumlu olmasını sağlamak adına güzel düşünülmüş bir detay. Klasik model dışında mavi, kırmızı ve beyaz modelini seçme özgürlüğüne sahipsiniz.

Lastiğin 23mm, 25mm ve 28mm seçenekleri var. 23mm olan modelinin renk seçenekleri malesef yok.

ÜRÜN FİYATI

Lastiğin eski versiyonu çeşitli e-ticaret sitelerinde satılıyor. Fakat yeni modeli Türkiye’de henüz satışta değil. Ürünü yurt dışı sitelerinden uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Wiggle : 27.25 € (Bağlantı)

Chainreactioncycles: 31.99 € (Bağlantı)

Bike-Components : 46,18 € (avantajlı çift fiyatı)  (Bağlantı)

PUANLAMA

Güçlü ve Zayıf Yönleri

  • Yuvarlanma Direnci: 5 (6 üzerinden)
  • Yol Tutuş : 5 (6 üzerinden)
  • Yol dışı – arazi : 1 (6 üzerinden)
  • Patlak Koruma  : 4.5 (6 üzerinden)
  • Dayanıklılık: 4 (6 üzerinden)

Ürünün öne çıkan yanları nedir?

Hız, güçlü patlama direnci, dayanıklılık.

Ürün hakkında özellikle sevmediğiniz yönler

Islak zemin performansı.

Bu lastiği kimler almalı?

Performans dan ödün vermeden, güçlü patlak koruması ve dayanıklı lastik arayan kişinin ilk tercihi olmalı.

Ürünü tekrar satın almayı düşünüyor musunuz? Evet.

Ürünü bir arkadaşınıza tavsiye eder misiniz? Evet.

Genel değerlendirme: 9/10

Bu lastik hakkında başka merak ettiğiniz birşey mi var? Hemen aşağıdaki yorum alanından bize mesaj yazabilirsiniz.


Kaynaklar:

https://www.schwalbe.com/en/road-reader/schwalbe-one.html

http://www.bicyclerollingresistance.com/road-bike-reviews/schwalbe-one-vguard-clincher-2014

About Author

hakan özdemir
demirfx


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir