Paris – Nice 2018 (4-11 Mart)

“Güneşe Doğru” sloganıyla bilinen Paris – Nice Turu ile yavaş yavaş büyük turlara ısınmaya başlıyoruz. 4 Mart Pazar günü başlayacak, toplam 8 etap ve 1199 kilometre’den oluşuyor.

Genel Klasman Sıralaması (Sarı Mayo)

(6. Etap Sonu)

 1. Luis Leon Sanchez – Astana Pro Team 22:25:33″
 2. Julian Alaphilippe – Quick-Step Floors 00:22″
 3. Marc Soler – Movistar Team 00:26″

Genel Puan Sıralaması (Yeşil Mayo)

 1. Arnaud Demare – Groupama – FDJ 31 Puan
 2. Julian Alaphilippe – Quick-Step Floors 28 Puan
 3. Luis Leon Sanchez – Astana Pro Team 23 Puan

ETAPLAR

Paris – Nice 2018, 2 düz etap, 1 bireysel zamana karşı, 4 tepelik ve 1 dağlık etapolmak üzere toplam 8 etap ve 1199 kilometreden oluşuyor.

Hızlı Navigasyon

ETAP 1: Chatou > Meudon (04 Mart)

Paris – Nice 2018’in açılış etabında 135 kilometrelik geneli düz etap bizleri bekliyor. 79, 85,5 ve 134,5’uncu kilometrelerde 3 adet 3. Kategori tırmanış bulunuyor.

 

1. ETAP SONUÇLARI

134,5 kilometrelik açılış etabında soğuk ve kısmen yağmurlu bir hava bisikletçileri bekliyordu. BMC Racing Team’den Tejay Van Garderen deniz havası çarpmış olmalı ki; yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

Pelotondan ilk kaçışta EF-Drapac takımından Pierre Rolland, BMC Racing Team’den Jurgen Roelandts ve Fortuneo – Samsic takımından Pierre-Luc Périchon’dan oluşan 3’lü bulunuyordu. Finişe sadece 15 kilometre kala peloton tarafından yakalanan kaçış grubundan sonra toplu sprint finişi için takımlar yer tutma savaşı vermeye başladılar. Finiş çizgisinden hemen önce meydana gelen kaza nedeniyle, birkaç genel klasman favorileri zaman kaybetti. Bunların arasında Warren Barguil, Ilnur Zakarin, Jakob Fuglsang ve Rui Costa bulunuyordu. Toplu sprint finişinde Bahrain – Merida takımından Gorka Izagirre, Groupama -FDJ takımından Arnaud Demare ve Cofidis, Solutions Credits takımından Christophe Laporte arasındaki sprint mücadelesi görülmeye değerdi. Bu savaşı Groupama -FDJ takımından Arnaud Demare gülümseyen taraf olurken, ikinci Bahrain – Merida takımından Gorka Izagirre oldu. Üçüncü ise Cofidis, Solutions Credits takımından Christophe Laporte oldu. 10 saniyelik zaman bonusu da Arnaud Demare’ın oldu.

 1. Arnaud Demare – Groupama -FDJ 3:07:39″
 2. Gorka Izagirre Insausti – Bahrain – Merida 0:00″
 3. Christophe Laporte – Cofidis, Solutions Credits 0:00″

İlk etap sonunda Sarı Mayo’yu Groupama -FDJ takımından Arnaud Demare giyecek. Puan klasmanında ise lider BMC Racing Team’den Jurgen Roelandts, Yeşil Mayo’yu giyecek. Kırmızı Puantiyeli (Polka Dot) Mayo’yu ise Team Fortuneo – Samsic takımından Pierre Luc Perichon giyecek.

ETAP 2: Orsonville > Vierzon (05 Mart)

Orsonville’den başlayacak 2. etap, 187,5 kilometrelik düz parkur Vierzon’da son buluyor. Toplu sprint finişinin kaçınılmaz olduğu bu etapta genel klasman sıralaması büyük ihtimalle değişmez.

2. ETAP SONUÇLARI

Finişe 90 kilometre kala Lotto Soudal’dan Thomas De Gendt, Ag2r La Mondiale’den Olivier Naesen, Fortuneo-Samsic takımından Anthony Delaplace, Bahrain-Merida’dan Manuele Boaro, Katusha-Alpecin’den Tiago Machado ve LottoNL-Jumbo takımından Lars Boom’dan oluşan 6’lı kaçış grubu oluştu. Daha sonra finişe 65 kilometre kala 6’lı kaçış grubu içindeki Bahrain-Merida’dan Manuele Boaro ve Katusha-Alpecin’den Tiago Machado diğer 4’lüden kaçmayı başardılar. Finişe sadece 4 kilometre kala Boaro ve Machado ikilisi peloton tarafından yakalandı. Artık toplu sprint finişi için tüm taşlar yerine oturmuştu. FDJ takımı Démare için ve  Quick-Step Floors takımı Elia Viviani için var güçleriyle çalıştı. Quick-Step Floors takımı diğer takımları kontrol altında tutmak için tempo yapsa da son kilometrelere girildiğinde Quick-Step Floors treni bozuldu. Team Lotto NL. Jumbo’dan Dylan Groenewegen 04:51:31″ derece ile birinci olurken, Quick-Step Floors takımından Elia Viviani ikinci oldu. Üçüncü ise Lotto Soudal takımından Andre Greipel oldu.

 1. Dylan Groenewegen – Team Lotto NL. Jumbo 04:51:31″
 2. Elia Viviani – Quick-Step Floors 0:00″
 3. Andre Greipel – Andre Greipel 0:00″

İkinci etap sonunda forma dağılımları ise şu şekilde oldu: Groupama -FDJ takımından Arnaud Demare Sarı Mayo’yu korumaya devam ediyor. Üçüncü etapta da Demare Sarı Mayo’yu giymeye devam edecek. Puan klasmanında ise BMC Racing Team’den Jurgen Roelandts’daki Yeşil Mayo’yu Groupama -FDJ takımından Arnaud Demare alıyor. Fakat üçüncü etapta Genel Klasman mayosu olan Sarı Mayo’yu giyeceğinden, Yeşil Mayo’yu ikinci sıradaki  Team Lotto NL. Jumbo takımından Dylan Groenewegen giyecek. Kırmızı Puantiyeli (Polka Dot) Mayo’yu ise 8 Puan ile Team Fortuneo – Samsic takımından Pierre Luc Perichon korumaya devam ediyor.

ETAP 3: Bourges > Châtel-Guyon (06 Mart)

Borges’den başlayacak 3. etap, Châtel-Guyon’da son bulacak. Ciddi ve zorlayıcı tırmanışların bulunmadığı etapta 123, 143,5 ve 188’inci kilometredeki 3 adet 3. Kategori tırmanış yer alıyor. Toplam parkur uzunluğu ise, 210 kilometre.

3. ETAP SONUÇLARI

Bourges’den başlayan 3. etapta, Direct Energie’den Fabien Grellier, Dimension Data’dan Jay Thomson ve Delko Marseille Provence takımından Przemyslaw Kasperkiewicz’den oluşan 3’lü kaçış grubu oluştu. , 61. kilometrede bulunan Sprint Kapısından ilk geçen Dimension Data takımından Jay Thomson maksimum puanı almayı başardı. 3’lü kaçış grubu pelotonla arayı 7 dakikaya kadar açtı. 123’üncü ve 143’üncü kilometrelerdeki Tırmanış Kapıları’ndan Direct Energie’den Fabien Grellier ilk geçerek puanları topladı. Daha sonra finişe 43 kilometre kala Dimension Data takımından Jay Thomson ve Delko Marseille Provence takımından Przemyslaw Kasperkiewicz peloton tarafından yakalandı. Direct Energie’den Fabien Grellier solo kaçışı ise finişe 36 kilometre kala son buldu. 188’inci kilometrede bulunan Tırmanış Kapısı’ndan maksimum puanı toplayan Quick Step Floors takımından Julian Alaphilippe oldu. İnişten hemen sonra düz bölüme gelindiğinde, finişe sadece 10 kilometre kala Direct Energie’den Jonathan Hivert, Astana Pro Team’den Luis Leon Sanchez ve Delko Marseille Provence takımından Remy Di Gregorio tarafından yapılan atak yarışın kaderini belirledi. Bu 3’lü peloton tarafından yakalanamadı ve finiş çizgisine kadar kaçışlarını korudular. 3’lü arasında geçen sprint mücadelesini Direct Energie takımından Jonathan Hivert kazandı. İkinci Astana Pro Team’den Luis Leon Sanchez olurken, üçüncülüğü Delko Marseille Provence takımından Remy Di Gregorio aldı.

 1. Jonathan Hivert – Direct Energie 05:22:49″
 2. Luis Leon Sanchez – Astana Pro Team
 3. Remy Di Gregorio – Delko Marseille Provence

Üçüncü etap sonunda forma dağılımları ise şu şekilde oldu: Sarı Mayo Groupama -FDJ takımından Arnaud Demare’dan Astana Pro Team’den Luis Leon Sanchez’e geçmiş oldu. Puan klasmanında ise Yeşil Mayo’yu Groupama -FDJ takımından Arnaud Demare korumaya devam ediyor. Kırmızı Puantiyeli (Polka Dot) Mayo’yu ise Team Fortuneo – Samsic takımından Pierre Luc Perichon korumaya devam ediyor.

ETAP 4: La Fouillouse / Saint-Etienne (ITT) (07 Mart)

4. etap, 18,4 kilometre uzunluğunda bireysel zamana karşı olarak düşünülmüş. Teknik dönüşlerin olduğu bu etabın parkur profiline bakıldığında ise bisikletçileri zorlayacak tırmanışların bulunmadığını görüyoruz.

4. ETAP SONUÇLARI

18,4 kilometreden oluşan bireysel zamana karşı disipliniyle 4. etapta bisikletçiler birer birer start almaya başladı. Team Sky takımından Wout Poels 00:25:33″ derecesiyle ilk sırada yer alırken, ikincilik Wout Poels’den 00:11″ geride bitiren Movistar Team’den Marc Soler’in oldu. Üçüncü ise 25:49″ derecesi ile Quick-Step Floors takımından Julian Alaphilippe oldu.

 1. Wout Poels – Team Sky 00:25:33″
 2. Marc Soler – Movistar Team 00:11″
 3. Julian Alaphilippe – Quick-Step Floors 00:16″

Dördüncü etap sonunda mayolarda herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Astana Pro Team’den Luis Leon Sanchez 13:47:57″ derecesi ile Sarı Mayo’yu korumaya devam ediyor. Puan klasmanında ise Yeşil Mayo’yu Groupama -FDJ takımından Arnaud Demare korumaya devam ediyor. Kırmızı Puantiyeli (Polka Dot) Mayo’yu ise Team Fortuneo – Samsic takımından Pierre Luc Perichon korumaya devam ediyor.

ETAP 5: Salon-de-Provence > Sisteron (08 Mart)

Salon-de-Provence’den başlayacak 5. etap, 165 kilometre uzunluğunda ve Sisteron’da son buluyor. 1 adet 1. Kategori, 1 adet 2. Kategori ve 2 adet 3. Kategori tırmanışın bulunduğu bu etapta, tırmanışlar pelotonla aşılacağı düşünülünce sprint takımlarının iştahını açan bir etap gibi görünüyor.

5. ETAP SONUÇLARI

Salon-de-Provence’tan Sisteron’a 165 km’lik etapta dört adet kategorize edilmiş tırmanış vardı. Cofidis, Solutions Credits’den Nicolas Edet,  Delko Marseille Provence KTM’den Julien El Fares, Team Katusha Alpecin’den Nils Politt ve Direct Energie’den Jerome Cousin’den oluşan 4’lü günün kaçış grubunu oluşturdu. Finişe 15 kilometre kala Nils Politt’in solo kaçışına Jerome Cousin katılarak son metrelere kadar beraber gelmeyi ve peloton tarafından yakalanmamayı başardılar. İkili arasında geçen sprint mücadelesini Direct Energie’den Jerome Cousin kazandı. Finiş çizgisini ikinci sırada Team Katusha Alpecin’den Nils Politt geçti. İkilinin arkasından hemen arkasından gelen peloton içinde üçüncülük mücadelesi için sprint savaşı yaşandı. Bu savaşı Lotto Soudal takımından Andre Greipel kazandı.

 1. Jerome Cousin – Direct Energie 03:57:25″
 2. Nils Politt – Team Katusha Alpecin 00:02″
 3. Andre Greipel – Lotto Soudal 00:04″

Beşinci etap sonunda Sarı ve Yeşil Mayolar’da herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Astana Pro Team’den Luis Leon Sanchez 17:45:26″ derecesi ile Sarı Mayo’yu korumaya devam ediyor. Puan klasmanında ise Yeşil Mayo’yu Groupama -FDJ takımından Arnaud Demare korumaya devam ediyor. Kırmızı Puantiyeli (Polka Dot) Mayo’yu ise Team Fortuneo – Samsic takımından Pierre Luc Perichon’dan Direct Energie’den Jerome Cousin’e geçmiş oldu.

ETAP 6: Sisteron > Vence (09 Mart)

Sisteron’dan başlayacak ve Vence’de son bulacak 6. etabın toplam uzunluğu 198 kilometre. 1 adet 1. kategori ve 4 adet 2. kategori tırmanışın bulunduğu zorlayıcı bir parkur bisikletçileri bekliyor.

6. ETAP SONUÇLARI

 

 1. Rudy Molard – Groupama-FDJ 04:40:05″
 2. Tim Wellens – Lotto Soudal 00:02″
 3. Julian Alaphilippe – Quick-Step Floors 00:02″

Altıncı etap sonunda Sarı ve Yeşil Mayolar’da herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Astana Pro Team’den Luis Leon Sanchez 22:25:33″ derecesi ile Sarı Mayo’yu korumaya devam ediyor. Puan klasmanında ise Yeşil Mayo’yu 31 Puanla Groupama -FDJ takımından Arnaud Demare korumaya devam ediyor. Kırmızı Puantiyeli (Polka Dot) Mayo’yu ise Direct Energie takımından Jerome Cousin’den takım arkadaşı Fabien Grellier’e geçmiş oldu.

ETAP 7: Nice > Valdeblore La Colmiane (10 Mart)

Paris – Nice 2018’in kraliçe etabı olan 7. etapt 175 kilometreden oluşmaktadır. Nice’dan başlayacak ve Valdeblore La Colmiane’de zirve finişi bizi bekliyor.

ETAP 8: Nice > Nice (11 Mart)

Kapanış etabı olan 8. etapbın toplam uzunluğu 110 kilometre.

TAKIMLAR

About Author

hakan özdemir
demirfx


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir