Tirreno Adriatico 2018 (7-13 Mart)

Fransa deniz kıyısında Paris-Nice devam ederken, yol bisikletinin duayen ülkelerinden bir diğeri olan İtalya’da ise Tirreno Adriatico 2018 başlıyor. “İki Denizin Yarışı” (The Race of the Two Seas) olarak adlandırılan Tirreno Adriatico,  53’üncü edisyonuyla 7 Mart Çarşamba başlayıp, 13 Mart Salı bitecek. Bu yıl World Tour kapsamına alınan birçok yarıştan ötürü etaplı turlar da nasibini aldı ve birbirlerinin üstüne binmeye başladı. Bir taraftan Paris-Nice’i takip ederken diğer taraftan Tirreno Adriatico gibi büyük bir turu takip etmek bizler için biraz zor olacak.

Genel Klasman Sıralaması (Mavi Mayo)

(2. Etap Sonu)

 1. Patric Bevin – BMC Racing Team 4:34:43″
 2. Domiano Caruso – BMC Racing Team 00:00″
 3. Greg Van Avermaet – BMC Racing Team 00:00″

Genel Puan Sıralaması (Kırmızı Mayo)

 1. Marcel Kittel – Team Katusha Alpecin 12 Puan
 2. Jacopo Mosca – Wilier Triestina-Selle Italia 10 Puan
 3. Peter Sagan – Bora Hansgrohe 10 Puan

ETAPLAR

Takım zamana karşı ile başlayacak (1. Etap) Tirreno Adriatico 2018, ertesi gün düz parkur ile sprinterları ön plana çıkaracak. Tırmanışlar diğer etaplarda yavaş yavaş artarken, 4. Etap’ta zirve finişi ile kraliçe etap bizi bekliyor. Son etap ise, yine zamana karşı… Fakat bu sefer bireysel zamana karşı olarak koşulacak. Tirreno Adriatico 2018’de favori belirlemek oldukça zor gözüküyor.

Hızlı Navigasyon

            

ETAP 1: Lido Di Camaiore > Lido Di Camaiore (7 Mart)

Yarış Lido di Camaiore’daki Takım Zamana Karşı (TTT/ Team Time Trial) ile başlıyor. Sadece 90 derecelik dört virajdan oluşan, düz ve hızlı bir etap olacak.

1. ETAP SONUÇLARI

Takım zamana karşı (TTT) ile başlayan Tirreno Adriatico 2018’de ilk sahneyi Movistar aldı. 23:09:80″ derecesi ile bitirdi. Movistar favoriler arasında gösterilmesine rağmen, diğer takımların teker teker finişe uzanmasıyla, Movistar 12’nci sıraya kadar geriledi. Dimension Data’dan Mark Cavendish, geçirdiği kaza nedeniyle takımından ayrı olarak finişe geldi. En iyi zamanı 22:19:64″ ile BMC Racing Team yaparken, Mitchelton-Scott 00:03:87″ BMC’nin geride bitirerek ikinci oldu. Üçüncü ise Team Sky oldu.

 1. BMC Racing Team 22:19:64″
 2. Mitchelton-Scott 03:87″
 3. Team Sky 09:24″

ETAP 2: Camaiore > Follonica (8 Mart)

İkinci etap, Camaiore’den Follonica’ya toplam 172 kilometreden oluşan düz bir parkur seçilmiş. Follonica’da 8,3 kilometrelik 3 turdan oluşan bir kriteryumla 2’nci etap son bulacak. Özellikle favori sprinterların sahnede olacağı bir etap bizi bekliyor.

2. ETAP SONUÇLARI

167 kilometre uzunluğundaki 2.Etap Camaiiore’de başladı ve sprinterlara bu etap göz kırpıyordu. Sprinter demişken Dimension Data’dan Mark Cavendish’den az bahsetme zamanı; 1’nci etapta kaza yaparak yaralanan Cavendish, maalesef kaburgasının kırıldığı bildirildi. Ayrıca zaman sınırının üstünde finişe geldiği için orgasyon yetkililerince yarış dışı bırakıldı.

Etabın ilk tırmanışı olan Montemagno çıkılırken, Israel Cycling Academy takımından Guy Sagiv, Gazprom-Rusvelo takımından Alexandr Foliforov, Nippo-Vini Fantini takımından Nicola Bagioli ve Wilier Triestina-Selle Italia takımından Jacopo Mosca pelotondan koparak 4’lü kaçış grubunu oluşturdular. Bu 3’lü finişe 12 kilometre kalana kadar önde kalmayı başardı. Finişe sadece 7 kilometre kala yaşanan büyük kaza sonucu Peter Sagan dahil birçok favori etkilendi. Son kilotrelerde Katusha Alpecin’in lead-out treni Marcel Kittel’i çok güzel finişe taşıdı. Kittel’in de spriti ile 2. etabın galibi olmayı başardı. İkinci Bora-Hansgrohe takımından Peter Sagan olurken, üçüncü Trek- Segafredo Giacomo Nizzolo oldu.

 1. Marcel Kittel – Team Katusha Alpecin 4:12:24″
 2. Peter Sagan – Bora-Hansgrohe 00:00″
 3. Giacomo Nizzolo – Trek- Segafredo 00:00″

İkinci etap sonunda mayolar şu şekilde dağıldı; 4:34:43″ derecesiyle BMC Racing Team’den Patrick Bevin Genel Klasman Lideri olarak Mavi Mayo’yu giymeye hak kazandı. Kırmızı Mayo’yu ise 2’nci etap galibi Team Katusha Alpecin’den Marcel Kittel kazandı.

ETAP 3: Follonica > Trevi (9 Mart)

Fallonica’dan start alacak peloton, 239 kilometre ile Tirreno Adriatico 2018’in en uzun parkurunda Trevi’ye ulaşmaya çalışacak. Son 2,5 kilometresi %8 eğim ile sürpriz son bizleri bekliyor.

3. ETAP SONUÇLARI

 

ETAP 4: Foligno > Sarnano Sassotetto (10 Mart)

Tirreno Adriatico 2018 edisyonunun kraliçe etabı olan 4. etaptayız. Foligno’dan 10 Mart’ta start alacak 4. etap, Sarnano Sassotetto’da nefeslerin tutulacağı bir finalle son bulacak. Toplam uzunluğu 219 kilometre olan parkur testere eğimleri ile pelotonu parçalayacak gibi görünüyor.

4. ETAP SONUÇLARI

 

ETAP 5: Castelraimondo > Filottrano (11 Mart)

178 kilometrelik 5. etapta, peloton dünün yorgunluğunu yollarda dinlenerek geçirecek gibi. Zira yükselti profilinde zorlayıcı tırmanışlar bulunmuyor.

5. ETAP SONUÇLARI

 

ETAP 6: Numana > Fano (12 Mart)

Numana’dan start alacak 6. etap, 153 kilometre uzunluğunda ve iniş-çıkışlı (testere) profiline sahip.

6. ETAP SONUÇLARI

6’ncı etap 3 kişilik kaçış grubu ile hızlı bir şekilde başladı. Aralarında Israel Cycling Academy’den Krists Neilands, Wilier-Selle Italia’dan Jacopo Mosca ve Gazprom-Rusvelo’dan Artem Nych’nın olduğu 3’lü kaçış grubu oluştu. 3’lü kaçış grubu finişe 10 kilometre kalana kadar önde liderliği sürdürdüler. Finişe 8 kilometre pelotondaki büyük kaza sonucu birçok bisikletçi yerde kaldı. Son kilometrelere yaklaşırken peloton yeniden toplandı. Team Katusha Alpecin takımından Marcel Kittel toplu sprint mücadelesinin lideri olarak bitirdi. İkinci Bora-Hansgrohe’den Peter Sagan olurken, üçüncü Quick-Step Floors takımından Maximiliano Richeze oldu.

 1. Marcel Kittel – Team Katusha Alpecin 3:49:54″
 2. Peter Sagan – Bora-Hansgrohe 00:00″
 3. Maximiliano Richeze – Quick-Step Floors 00:00″

 

ETAP 7: San Benedetto Del Tronto >San Benedetto Del Tronto (13 Mart)

Tirreno Adriatico 2018 zamana karşıyla başlıyor ve zamana karşı ile bitiyor. 7’nci etapta 10 kilometrelik bireysel zamana karşı (induvidual time trial / ITT) bisikletçileri bekliyor.

7. ETAP SONUÇLARI

 

TAKIMLAR

About Author

hakan özdemir
demirfx


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir