Tour of Antalya 2018 (22-25 Şubat)

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin destekleriyle Argeus Events ve Yedi İletişim tarafından ilk kez düzenlenen, UCI ‘nin uluslararası yol bisikleti takviminde 2.2 kategorisinde yer alan ve 4 etaptan oluşan TOUR OF ANTALYA powered by AKRA yol yarışı, 22-25 Şubat 2018 tarihleri arasında Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerinden Antalya’da düzenlenecek. Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) 2.2 Etaplı Yol Yarışı kategorisinde düzenlenen ve Pazar günü sona erecek organizasyonda Korkuteli, Kemer, Feslikan ve Side-Lara etaplarında 20 ülkeden 25 takım ve 175 sporcu mücadele edecek. Ayrıca Tour of Antalya’nın kapanış gününde gerçekleştirilecek AKRA Gran Fondo Antalya’da da yüzlerce bisikletçi pedal çevirecek.

Genel Klasman Sıralaması (Magenta Mayo)

 1. Artem Ovechkin – Marathon-Tula Cycling Team 11:07:59″
 2. Cristian Raileanu – Torku Sekerspor 0:24″
 3. Awet Habtom – Polartec-Kometa 0:46″

En İyi Sprinter (Sarı Mayo)

Matteo Moschetti – Polartec-Kometa 10 Puan

En İyi Tırmanışçı / Dağların Kralı (Turuncu Mayo)

Daniel Lehner – Team Felbermayr – Simplon Wels 9 Puan

Genel Takım Klasmanı

Tirol Cycling Team 33:29:33″

 

 

ETAPLAR

ETAP 1: KORKUTELİ (22 Şubat)

Antalya’dan start alacak ilk etap toplam 159 kilometre uzunluğunda ve ilk 50 kilometresi tırmanış, son 40 kiilometresi ise inişlerden oluşmaktadır. Antalya’dan start alacak peloton 3 kilometrelik nötral start ardından kademeli tırmanışa başlayacak. Tırmanış bölümünde muhtemel bir kaçış grubu oluşacaktır. 49. kilometre geçilirken Çubukbeli 1. Kategori Tırmanış Kapısı bulunmaktadır. Tırmanış bitip, peloton rahat bir nefes alırken, 68. kilometredeki Sprint Kapısı, muhtemelen kaçış grubu arasında pay edilecektir. 110. kilometredeki 3. Kategori  Tırmanış Kapısı bulunmaktadır. Bu kapı da geçildikten sonra finişe kadar geneli iniş olan bir profil bizleri bekliyor. Kaçış grubunu takip eden pelotonla beraber toplu sprint finişi muhtemel son gibi duruyor.

1. ETAP SONUÇLARI

Antalya, Konyaaltı Caddesi’nde başlayıp ve aynı yerde biten ilk etap, 175 bisikletçiyle, 3 kilometrelik nötral startla başladı. Meteoroloji Kavşağı dönüldükten sonra gerçek start verildi. Parkur şansa yağmur ile kaygandı. İlk kilometreler toplu halde gidilirken Korkuteli Kavşağı çıkışında ise ilk ataklar geldi. Aralarında Tarletton -Isorex’den Yiber Sefa, Felbermayr Simplon’den Daniel Lehner , Tirol Cycling Team’dan Georg Zimmermann, Eri-Tel’den Daniel Haptemichael, Vino Astaha Motors’dan Alexey Voloshin, Minsk Cycling Team’den Yauhen Sobal, Polartech-Kometa takımından Kevin Inkelaar 7’li kaçış grubunu oluşturdular.  Çubukbeli Tırmanış kapısında fark 2 dakika olarak ölçüldü.

49. kilometredeki ilk Tırmanış Kapısı olan Çubukbeli’ni Felbermayr Simplon takımından Daniel Lehner ilk geçen isim olmayı başardı. İkinci Eri-Tel takımından Daniel Haptemichael, üçüncü Tirol Cycling Team’dan Georg Zimmermann elde etti. Prim kapısına kaygan zeminden dolayı birkaç bisikletçi kaza geçirdi. yedi bisikletçi geçirdikleri kaza ve sakatlık nedeniyle yarışı terk etmek zorunda kaldı. Bu isimler; Sınergy Bakü takımın’dan Samir Jabrilov, Brisaspor’dan Mustafa Köklü, Batuhan Eşref Pekcan, Apple Team’dan Islam Usmanov, Nikolay Zaitsev, Salcano Sakarya’dan  Nevzat Kral ve Nurgali Turebekov oldu.

Kaçış grubundaki Vino Astana takımından Alexey Voloshin ise uzun bir aradan sonra peloton tarafından yakalandı. Böylece kaçış grubu 6 kişiye düştü. Yeni zaman farkı ise, 2 dakika 47 saniye olarak verildi. 68. kilometresinde, 800 metre yükseklikteki Sprint Prim Kapısı’nı Minsk Cycling Team takımından Yauhen Sobal kazandı. İkinciliği Tirol Cycling Team’dan Georg Zimmermann, üçüncülüğü ise Tarletton -Isorex Takımından Yiber Sefa elde etti. Etabın üçüncü prim kapısına yaklaşılırken 2 bisikletçi daha peloton tarafından yutuldu ve kaçış grubu 4’e düştü.

1. etabın son prim kapısı olan Yenilenebilir Enerji Kapısı’nı ilk geçen Tirol Cycling Team’dan Georg Zimmermann oldu. İkinci olarak Tarletton -Isorex’den Yiber Sefa, üçüncü olarak Minsk Cycling Team’den Yauhen Sobal geçti. Prim kapısında kaçış grubu ile peloton arasındaki fark 36 saniyeye kadar indi. Kaçış grubu bir süre sonra peloton tarafından adeta yutuldu. Artık toplu sprint finişi için tüm şartlar oluşmuştu. Polartec-Kometa takımından Matteo Moschetti 3 saat 46 dakika 31 saniye ile finiş çizgisinden ilk geçen isim olmayı başardı. İkinci Wilier Triestina – Selle Italia takımından Jakub Mareczko olurken, üçüncü Leopard Pro Cycling’den Konrad Gessner oldu.

 1. Matteo Moschetti – Polartec-Kometa 3:46:31″
 2. Jakub Mareczko – Wilier Triestina – Selle Italia 0:00″
 3. Konrad Gessner – Leopard Pro Cycling 0:00″

İlk etabı kazanan Polartec-Kometa takımından Matteo Moschetti, yarınki 2. etapta Magenta Mayo’yu giymeye hak kazanırken, Yeşil Mayo Trol Cycling Team’dan Georg Zimmermann tarafından giyilecek. Turuncu renkli En İyi Tırmanışçı/Dağların Kralı Mayosu Felbermayr Simplon takımından Daniel Lehner tarafından giyilecek.

ETAP 2: KEMER (23 Şubat)

Birinci etap gibi ikinci etap da yine Antalya Konyaaltı Caddesi’nden başlayacak. Turun kraliçe etabı diyebiliriz. Peloton bu sefer Antalya’nın yaylaları yerine sahil yolundan Kemere kadar gidip, dağ yamaçlarından tekrar Antalya’ya dönecek. 23. kilometredeki Yenilenebilir Enerji Sprint Kapısı’ndan bisikletçiler Yeşil Mayo için savaşacaklar. 35. kilometredeki Sprint Kapısı ise, yüksek ihtimalle kaçış grubu tarafından geçilecektir. 50. kilometreden sonra tırmanış başlayacak olup, 66. kilometredeki Üçoluk 1. Kategori Tırmanış Kapısı geçilecek. Finişe toplu mu yoksa kaçış grubu mu girecek bekleyip görelim.

2. ETAP SONUÇLARI

İlk etap olan, Korkuteli etabında yerlerin kaygan olması nedeniyle yaşanan kaza sonrası Tour of Antalya’yı terk etmek zorunda kaldı. 175 bisikletçi ile start alan Tour of Antalya’da mücadele eden sporcu sayısı 158’e düştü. Saat 12.00’de Atatürk Parkı’ndan Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı’nın startı ile başladı. İlk olarak Monkey Town Contınental’dan Ivar Slik atak yaptı fakat peloton buna izin vermedi. Ardından Torku Şekerspor’dan Ivan Balykin ve Tarletto Isorex’ten Yiber Sefa atağa kalktı ancak onlar da yakalandılar. Eri-Tel’den Daniel Habtemichael’in kısa bir atağı oldu fakat peloton buna da izin vermedi. En sonunda Team Felbermayr’den Daniel Lehner, Tirol Cycling’ten Johannes Schinnagel, aynı takımdan Markus Wildauer, Georg Zimmermann, Monkey Town Continental Takımı’ndan Ivar Slik’den oluşan 5’li kaçış grubu oluştu ve pelotonla 20 saniye kadar arayı açtı.

Yarışın 23,4’üncü kilometresinde bulunan Yenilenebilir Enerji Prim Kapısı’ndan ilk geçen Monkey Town Continental Team takımından Ivar Slik oldu. İkinci geçen isim, Tirol Cycling Team’den Georg Zimmermann olurken, üçüncü Tirol Cycling’ten Markus Wildauer oldu. Bu arada pelotonla kaçış grubu arasındaki fark 2 dakika 43 saniyeye yükseldi.

33’uncu kilometre kat edilirken kaçış grubu ile ana grubun arasındaki zaman farkı 55 saniye olarak ölçüldü. Bisikletçiler buraya kadar yağmurla bir havada pedal bastı. Ancak tempoları ise kaygan parkura rağmen 40 kilometre civarındaydı.

35,6’ncı kilometresinde bulunan Sprint Kapısı’nı, yine Monkey Town’dan Ivar Slik ilk sırada geçti. Tirol Cycling Team’den Georg Zimmermann ikinci, Zimmermann’ın takım arkadaşı Markus Wildauer üçüncü olarak geçti.

Pelotonda 60’ıncı kilometreden sonra kaçışlar yine başladı. Önde 20 bisikletçiden oluşan bir grup meydana geldi.

66.3’üncü kilometre geçilirken etabın son Tırmanış Kapısı’nı Polartec Kometa Takımı’ndan Awet Habtom aldı. İkinciliği Wilier Trestina -Bella Italia Takımı’ndan Edoardo Zardini, üçüncülüğü Tirol Cycling’ten Benjamin Brkiç elde etti. Tırmanış Kapısı geçildikten sonra Torku Şekersporlu Raielanu atak yaptı. Crıstian Raielanu hemen arkasında Danish National’den Baadgraad Mads Rahbek ile aralarında 40 saniye, arkadaki ön grup ile öndeki ikilinin arasında 75 saniyelik bir fark oluştu. Finişe 25 kilometre kala Raıleanu 55 saniye kadar arayı açtı. Daha sonra hemen arkasında bulunan beşli bir grup Torku Şekerspor’lu bisikletçiyi yakalamayı başardı. Son 10 kilometreye girildiğinde öndeki 6’lı grupla arkasında 11’li grup arasında zaman farkı 1 dakika 5 olarak verildi.

Hakem heyeti 73 sırt numaralı Rob Ruijgh’i motorsiklete tutunduğu için yarıştan diskalifiye etti.

Yağmur finiş esnasında yeniden yağmaya başladı. Etabın son metreleri ise toplu sprint mücadelesine sahne oldu. Ve finiş çizgisini ilk geçen sporcu Money Monkey Takımı’ndan Wim Kleinman finiş çizgisini ilk geçen isim olurken, ikinci Felbermayr – Simplon Wels takımından Matthias Krizek ikinci, Tirol Cycling takımından Johannes Schinnagel ise üçüncü oldu.

 1. Wim Kleiman – Monkey Town Continental Team 3:07:05″
 2. Matthias Krizek – Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00″
 3. Johannes Schinnagel – Tirol Cycling Team 0:00″

2. Etap şampiyonu Monkey Town Continental takımından Wim Kleiman, hem etabı hem de Magenta Mayo’nun yeni sahibi oldu. Tirol Cycling Team’den Georg Zimmermann, 9 Puan ile Yeşil Mayo’yu korumaya devam ediyor. Turuncu renkli En İyi Tırmanışçı/Dağların Kralı Mayosu’nda da herhangi değişim söz konusu değil; Felbermayr Simplon takımından Daniel Lehner tarafından giyilecek.

ETAP 3: FESLİKAN (24 Şubat)

Tour of Antalya’nın en kısa etabı, 3. etap. Bu etap ve diğer etaplar Mutlu Erçevik Hoca tarafından hazırlandı. Mutlu Erçevik, Cyclist Türkiye Dergisi’ndeki röportajına göre bu 3. etabı bireysel zamana karşı olarak düşünmüş. Fakat sezon başı olması nedeniyle bir şekilde iptal edilmiş. Tünektepe Teleferik Tesisleri’nden başlayacak 3. etap, yalnızca 32,5 kilometre uzunluğunda. 24,7’nci kilometrede 2. Kategori Tırmanış Kapısı barındıran etapta tüm dengeler değişebilir.

3. ETAP SONUÇLARI

3. Etap, Tünektepe Teleferik Tesisleri önünden, 131 bisikletçi ile başladı. 3’üncü kilometre geçilirken aralarında Salcano Sakarya Takımı’dan Ahmet Örken,Ukrayna Milli Takımı’ndan Makssym Vasyliev ve Eri-Tel takımından Daniel Habtemicheal’in bulunduğu 3 kişilik kaçış grubu oluştu. Bu 3’lünün hemen arkasında 22 kişilik bir başka kaçış grubu oluştu. Bu üçlüye yetişmek için atak yapan Tarletto Isorex takımından Ruben Scheire ve Polychronis Tzortzakis peloton tarafından yakalandı.

Finişe 15 kilometre kala tırmanışın başlamasıyla birlikte peloton parçalanmaya başladı. 30 kişilik grup içerisinden Marathon-Tula Cycling’ten Artem Ovechkin aniden solo atak yaptı. Zirve finişi öncesinde 24,7. kilometrede bulunan Geyik Bayırı’ndaki 2. Kategori Tırmanış Kapısı’ndan ilk geçen isim, Artem Ovechkin oldu.

Tırmanış kapısından sadece 7 kilometre sonra finiş çizgisi bulunan 3. etapta Marathon Tula Cycling Team’den Artem Ovechkin solo kaçışıyla liderliğini korudu ve 3. etap birinciliğine adını yazdırmayı başardı. Artem Ovechkin’in arkasından gelen Polartec-Kometa takımından Awet Habtom ile Wilier Triestina – Selle Italia takımından Edoardo Zardini arasındaki ikincilik mücadelesini Awet Habtom kazandı. Üçüncü ise Wilier Triestina – Selle Italia takımından Edoardo Zardini oldu.

 1. Artem Ovechkin – Marathon-Tula Cycling Team
 2. Awet Habtom – Polartec-Kometa
 3. Edoardo Zardini – Wilier Triestina – Selle Italia

3. Etap şampiyonu Marathon-Tula Cycling Team’den Artem Ovechkin, Monkey Town Continental takımından Wim Kleiman’dan Magenta Mayo’yu almayı başardı. Tirol Cycling Team’den Georg Zimmermann, Yeşil Mayo’yu korumaya devam ediyor. Turuncu renkli En İyi Tırmanışçı/Dağların Kralı Mayosu’nda da herhangi değişim söz konusu değil; bir kez daha Felbermayr Simplon takımından Daniel Lehner tarafından giyilecek. Son etap olan 4. etapta bakalım liderler şampiyonluğa uzanabilecekler mi?

ETAP 4: SİDE-LARA (25 Şubat)

Tour of Antalyanın son etabı adeta görsel bir şölen niteliğinde geçecek. Side’den başlayıp, Lara’da son bulacak 4. etap toplam 146 kilometre. 62’uncu kilometrede Sprint Kapısı, 109’uncu kilometredeki 4. Kategori Tırmanış Kapısı ve 122’inci kilometredeki Yenilenebilir Enerji Kapıları bulunmaktadır. Etabın profiline bakıldığında pelotonun parçalanacağı ve tam bir kaçış grubu olmasa da büyük bir grubun sprint finiş mücadelesine tanık olabiliriz.

4. ETAP SONUÇLARI

Tour of Antalya’nın final etabı olan 4. Etap Side’den start aldı. Bike Aid takımından Nikodemus Holler solo atak girişiminde bulundu fakat peloton tarafından izin verilmedi. Yavrudoğan ve Gündoğdu geçildikten sonra 7’li kaçış grubu oluşsa da yine peloton tafından izin verilmedi ve yutuldu.

62,6’ncı kilometredeki Sprint Kapısı’ndan ilk geçen isim, Tirol Cycling Team’den Markus Wildauer oldu. İkinci Leopard Pro Cycling takımından Luc Wirtgen olurken, üçüncü Monkey Town Continental Team’den Jordy Buskermolen oldu.

İçlerinde Leopard Pro Cycling’den Gaëtan Pons, Tirol Cycling Team’den J. Schinnagel, Akros Renfer Sa takımından Justin Paroz, Danimarka Milli Takımı’ndan  A. Handberg Madsen, Eri-Tel Cycling Team’den Michael Habtom ve Apple Team’den Yuriy Chsherbinin’den oluşan 6’lı kaçış grubu oluştu.

Etabın 108.7’inci kilometresindeki 4. Kategori Tırmanış Prim Kapısı’ndan ilk geçen isim, Tirol Cycling’den Johannes Schinnagel oldu. Schinnagel ilk geçen isim olsa da bu kategoride lider değişmedi de dağların kralı/en iyi tırmanışçı klasmanını lider bitiren isim Daniel Lehner oldu.

121,7’nci kilometrede bulunan Yenilenebilir Enerji Prim Kapısı’ndan Tırmanış Prim Kapısı’ndan da ilk geçen bisikletçi Tirol Cycling’den Johannes Schinnagel oldu.

Tempolu etabın zafer Gençler İtalya Şampiyonu Polartec-Kometa takımından Matteo Moschetti’nin oldu. İkinci Monkey Town Continental Team’den Andre Looij olurken, üçüncü ise CCC Sprandi Polkowice takımından Paweł Franczak oldu.

 1. Matteo Moschetti – Polartec-Kometa 3:09:04″
 2. Andre Looij – Monkey Town Continental Team 0:00″
 3. Paweł Franczak – CCC Sprandi Polkowice 0:00″

4. etap sonunda Tour of Antalyanın şampiyonu ve Magenta Mayo’nun sahibi Marathon-Tula Cycling Team takımından Artem Ovechkin oldu.

Artem Ovechkin hislerini şu şekilde dile getirdi:

“Bugün benim için büyük bir gün. Arkadaşlarım bana çok destek oldular. Yarışı çok iyi kontrol ettiler. Kaçanların peşine düştüler. Bu da benim için harika biten etabın habercisi oldu. Benim ilk büyük zaferim. Çok mutluyum. Hem Antalya, hem Tour of Antalya hem de organizasyon gerçekten müthişti. Türkiye’ye ilk defa geliyorum. Hele etap başından, sonuna kadar bol bol güneşin altında pedal çevirmenin tadını tarif edemem. Şubat ayında böyle bir hava inanılmazdı.”

MAYOLAR

GENEL KLASMAN LİDERİ – MAGENTA MAYO

Organizasyonun ana rengi magenta renkli forma genel klasman lideri tarafından giyilecek.

EN İYİ SPRİNTER – SARI MAYO

Sarı renkli forma ise en iyi sprintçi tarafından giyilecek.

DAĞLARIN KRALI/EN İYİ TIRMANIŞÇI – TURUNCU MAYO

Portakal renkli forma en iyi tırmanışçı bisikletçi tarafından giyilecek.

 

YENİLEBİLİR ENERJİ LİDERİ – YEŞİL MAYO

Yeşil renkli forma ise “Yenilenebilir Enerji” kapılarından en çok puan toplayan bisikletçi tarafından giyilecek.

 

About Author

hakan özdemir
demirfx


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir