Velodrom Şövalyeleri No.1

Hızlı Navigasyon

hakkindakurallarkayitkayitlistsonucgaleri


IMG_9209

Türkiye’nin tek velodromunda kıyasıya mücadeleye hazır mısın?

Velodrom Şövalyeleri, her haftasonu Bostancı-Kaynarca veya Bostancı-Tuzla yapma ritüelini alt-üst edecek, içinizdeki ‘şövalye’yi ortaya çıkaracak bir etkinliğin adıdır. Her Cumartesi saat tam 08:30’da toplam 2 saat sürmesini planladığımız, kısa ama birbirinden heyecanlı ve çekişmeli olacağına garanti ettiğimiz bisikletli şövalyelerin meydan okumalarına şahit olacaksınız!

vs_kapak

Hakkında

Bilindiği üzere Türkiye’nin tek velodromu İstanbul Maltepe’de bulunmaktadır. Velodrom Şövalyeleri henüz adı bile konmamışken, velodromun kullanımını arttırmak, bir farkındalık yaratmak, kullanımı ile faydalarını hissettirmek, bisiklet kültürüne katkı sağlamak gibi birçok amaca yönelik hem basit hem de etkili bir proje olmasını istedik. Ortaya çıkan fikir hem mücadele ruhunu yansıtan bir meydan okuma şeklinde hem de minimum risk oluşturacak herkesin zevk alabileceği bir etkinlik olmalıydı. Halihazırda kullanılılan bir pist bisikleti yarışını model alıp, izlenmesi ve takibi daha kolay aynı zamanda zevkli olması amaçlı hafif kısaltarak, kuralları belirlemeye başladık. Bilirsiniz şövalyeler eski zamanlarda savaşlara hazırlanırken, at üzerinde mızrak tarzı uzun tahta parçaları ile atlarını birbirlerinin üzerlerine sürer, karşılıklı çarpışarak ayakta kalmaya çalışırlardı. Bizim bu etkinliğimizde de bireysel meydan okumalara sahne olacağından ‘şövalye’ adının farklı olabileceğine karar verdik.

RKgp2

UCI(Union Cycliste Internationale/Uluslararası Bisiklet Birliği) tarafından uygulanan pist bireysel takip(individual pursuit) yarışının sadece mesafeyi kısaltarak uygulamayı planlamaktayız. Velodromun her iki düz bölümünden aynı anda start alacak 2 şövalyenin 2800m(7 tur) boyunca birbirini takip etmesi prensibine dayanır. 7 tur sonunda en iyi zamanı yapan veya yarıs esnasında rakibini geçen şövalye kazanır.

Başvuru için aşağıda bulunan ‘ön başvuru formunu’ doldurmanız gerekmektedir. Ardından başvuranların tam listesi aktiviteye 2 gün kala(Perşembe aksamı) listelenecektir. Eşleştirme ise aktivite günü, mücadelelerden hemen önce kura ile belirlenecektir. Ayrıca belirtmeniz halinde; arkadaşlarınıza meydan okuyabilir, arkadaşınızın da kabul etmesi durumunda eşleştirebileceğiz.

Etkinlik toplam 2-2,5 saat sürecektir. Her bir karşılasma 10dk süreceginden 24 şövalye 12 karşılaşma yapılacaktır. Katılımın 24 şövalye adayından fazla olması durumunda Strava kayıtları sırası esas alınacaktır.

Etkinlik tamamen ücretsizdir.

Umarız hepimiz için eğlenceli geçer.

ennn_kayit

 

KURALLAR/DETAYLAR:

AKTİVİTE SAATİ / SÜRESİ

Etkinlik Pazar günü Saat 08:30’dan 11:00’a kadar 2-2,5 saat sürmesi planlanmaktadır. Bu aktivite süresinde toplam maksimum(Bakınız: Pist Güvenliği Maddesi) 12 karşılaşma yapılacaktır.

ETKİNLİK TAKVİMİ

07 Mayıs 2016 Cumartesi başlayacak ilk etkinlikle aşağıda detayları verilen takvime göre devam edilecektir.

  • 1. Hafta: 07 Mayıs 2016 Cumartesi, Saat 08:30’dan itibaren: 24 yeni katılımcı ile 12 kişi bir üst tura geçmeye hak kazanacaklardır. GÜNCELLEME: Yapıldı. Toplam 7 Şövalye 3. hafta için vize almıştır.
  • 2. Hafta: 15 Mayıs 2016 Pazar, Saat 09:00’dan itibaren: 24 yeni katılımcı ile 12 kişi bir üst tura geçmeye hak kazanacaklardır. GÜNCELLEME: Yapıldı. Toplam 11 Şövalye 3. hafta için vize almıştır.
  • 3. Hafta: 29 Mayıs 2016 Pazar, Saat 08:30’dan itibaren: 1. ve 2. Hafta kazananlarından oluşan toplam 24 şövalye ile 12 finalist belirlenecektir. GÜNCELLEME: Yapıldı. Toplam 8 Şövalye 4. hafta için vize almıştır. Detaylar aşağıda mevcuttur.
  • 4. Hafta: 5 Haziran 2016 Pazar, Saat 08:30’dan itibaren:3. Hafta kazananlarından oluşan toplam 12 finalist ile yapılacak 2 mücadele sonunda 3 finalist belirlenecektir. 3 finalist birbirleriyle değil zamana karşı 4000mt (10 tur) süreleri ile dereceleri belirlenecektir.

BİSİKLET ÖZELLİKLERİ

Adaletli bir karşılaşma olabilmesi için triatlon tipi gidon ve aero barlara izin verilmeyecektir. Yol bisikleti ile katılım sağlanabilmektedir. Single-speed, fixie bisikletler bu etkinlikte kullanılmayacaktır.

KİŞİSEL GÜVENLİK

Kişisel güvenlik açısından yarış esnasında kask takmak mecburidir.

MESAFE

UCI(Union Cycliste Internationale/Uluslararası Bisiklet Birliği) tarafından belirlenen pist bireysel takip yarışlarındaki mesafeler; bayanlar 3000mt, erkekler ise 4000mt’dir. Hem izleyiciyi sıkmamak hem de daha fazla kişiyi bu aktiviteye dahil etmek adına bayan/erkek 2800mt(7 tur) olarak belirlenmiştir.

BAŞVURU VE KATILIM

2-2,5 saatlik aktivitede toplam 24 sporcu mücadele edecek olup, etkinlik tarihi web sayfanız ve sosyal medya hesaplarımızdan ilan edilecektir. Bay/bayan ayrı olarak mücadele edilecek olup, 20 asıl, 5 yedek toplam 25 şövalye belirlenecektir. Velocity216 Bisiklet Takımı hakem olarak görev almalarının yanı sıra yedek olarak görünecektir. Katılım sayısı 24 kişinin üstünde olması durumunda ise, ‘velodrom 10k‘ veya ‘velodrom 5k‘ segmentindeki sıraya göre ilk 24 sporcu belirlenecektir. Etkinliğe 2 gün kala(Perşembe Saat 20:00) başvurular durdurulacak olup, belirtilen başvuru tarih ve saatinden sonra kayıt alınmayacaktır.

5 yedek sporcu belirtilen hafta içinde mücadele etmezse, bir sonraki hafta için kesin kayıtlılar listesinde yer alacaktır.

Ayrıca eşleştirmelere ortada bariz bir hata olmadıkça itiraz edilmemelidir(Bakınız: İtirazlar).

1. ve 2. haftalarda organizasyonun aksamaması veya katılımın az olması durumunda, önceden listelerde belirtilmeksizin Velocity216 Bisiklet Takımı’ndan da katılım sağlanabilir.

Etkinlik tamamen ücretsizdir.

Yaş kategorisi bulunmamaktadır. 18 yaşından küçük sporcular için velisi tarafından doldurulmuş muvafakatname/izin belgesi gerekmektedir. 16 yaşından küçükler bu etkinliğe katılamazlar.

Etkinlik öncesi izin belgesi imzalatılacaktır(izin belgesi aşağıdadır). Çıktı almanıza gerek yoktur.

EŞLEŞTİRME

Eşleştirmeler aktivite günü, mücadelelerden hemen önce kura ile belirlenecektir. (Strava kayıtları sadece o haftaki ilk 24 sporcuyu belirlememizde yardımcı olacaktır.) Kesin kaydı yapılıp, etkinliğe gelmeyenler yerine 5 yedek sporcudan sırasıyla o gün etkinlik bitimine kadar gelmesi rica edilecektir. 5 yedek sporcudan da müsait olan çıkmazsa, aşağıda adları bulunan Velocity216 Takımı’ndan yine kura ile eş belirlenecektir(bakınız “Şövalye Takviyesi”).

Şövalye Takviyesi: 1. ve 2. hafta organizasyon günü gelenlerin sayısı tekil sayı(örneğin; 5-7-9-11) ise, eşleştirmede açık şövalye bırakmamak adına Velocity216 Bisiklet Takımı’ndan bir sporcu ilan edilmeksizin kuraya girecektir.

Favori Koruma Sistemi(FKS) 1.-2. Hafta: 1. ve 2. haftalarda ayrı ayrı olmak üzere, elenen sporcunun süresi, tüm yakalanmadan(K.O) bitiren sporcuların ortalama süresinden düşük olması durumunda, otomatik bir üst tura çıkma şansı yakalayacaktır(No.1’de uygulanmadı. No.2’de uygulanacaktır).

Favori Koruma Sistemi(FKS) 3.-4. Hafta: 3. ve 4. hafta üst tura çıkanlar önce puan sonra sürelere bakılarak, ikiye ayrılır. Bu isimler iki ayrı torbadan karşılıklı çekilerek eşleşmeler yapılacaktır.

Çiftleme Sistemi: 3. ve 4. hafta üst tura geçmiş şövalyelerin sayısı, tekil sayılı(örneğin; 5-7-9-11) katılım mevcutsa; elenmiş ama süresi en iyi sporcu otomatik bir üst tura çıkma şansı yakalayacaktır.

Bye Kurası: 3. ve 4. haftalarda organizasyon günü gelmeyen/ler mevcutsa ve tekil sayılı(Örneğin; 5-7-9-11) katılım mevcutsa; kura sonucu 1 şövalye bir üst tura çıkar(bye çekmek). Bu şövalye bir üst turda ‘bye’ kurası yapılacak olursa; kura dışı bırakılacaktır.

PİST GÜVENLİĞİ, HAVA MUHALEFETİ VE ERTELEMELER

‘Velodrom Şövalyeleri’ resmi izinli bir aktivitedir. Velodromun etkinlik boyunca dışarıdan gelen ve organizasyonla alakası olmayan 3. kişilere kapalı olacaktır. Ayrıca güvenlik görevlilerince giriş çıkış engellenecektir.

Pist güvenliği konusunda bir diğer önemli konu ise, pistin ıslak olmasıdır. Bir yol bisikleti için yüksek süratlere çıkılacak olup, zeminin ıslak olması kaza riskini arttırmaktadır. Etkinlikten bir gün önce hava durumu kontrolü yapılacak ve riskli sayılabilecek hava durumlarında web sitesi, e-mail ve sosyal medya üzerinden gerekli erteleme duyuruları yapılacaktır. Lütfen sosyal medya ve web sitemizi etkinlik gününe kadar takip ediniz.

HAKEMLER VE İŞARETLER

1 genel(orta) hakem, 2 zaman(kronometre) hakemi, 2 start hakemi, 1 masa(tabela) hakemi olmak üzere toplam 6 hakem gözetiminde etkinlikler yapılacaktır.

Hakemlerin görevleri şu şekilde olacaktır;

Orta Hakem: Sporcuların piste alınmasından, pistten ayrılmasına kadar tüm evrelerde görev yapar. Pistte alınan sporcuların 2 veya 3 dakikalık ısınma turu başlangıcı ve bitişini hakem düdüğü ile belirtir. Ayrıca startı yine orta hakem vermektedir(3 kısa 1 uzun düdük).

Zaman(Kronometre) Hakemi: Start öncesi orta hakemle telsiz sayesinde iletişim içinde olup, start hakemi ile koordineli çalışmaktadır. Başlangıçtan itibaren tüm tur sürelerini ve toplam süreyi kronometresi sayesinde tutar ve masa(tabela) hakemine bilgi verir.

Start Hakemi: Sporcular piste alındıktan sonra yapılacakları kısaca anlatır(brifing: ısınma ve kısa kurallar dizisi), sporcuyu seleden tutarak, rahat start almasını sağlar. Her tur geçişinde numaratörü sayesinde tur sayısını sporcuya gösterir. Son tura girerken damalı bayrağı çapraz sallarken “son tur” şeklinde sporcuyu sesli olarak da uyarır. 7. turun (2800mt) sonunda damalı bayrağı çizgiyi geçmesiyle yukarı kaldırarak zaman(kronometre) hakeminin zamanı durdurmasını işaret eder.

Masa(Tabela) Hakemi: Zaman(kronometre) hakemlerinden aldığı bilgileri izleyicilerin de görebileceği yazı tahtasına ve kendi tablosuna işler.

GALİBİYET VE SIRALAMA-PUAN SİSTEMİ

Velodromun her iki düz kısmından hakem geri sayımı ve/veya düdüğüyle aynı anda başlayacak iki sporcunun 2800mt(7 tur) sonunda kendi başladığı çizgide bulunan hakemler tarafından süreler durdurularak, süreler karşılaştırılır. Daha erken turu bitiren veya 2800mt/7 tur’dan önce rakibini geçen(knockout/nakavt), galip olarak ilan edilir.

Sıralama-Puan Sistemi: 7 tur sonunda yakalanmadan bitirilen mücadeleler 1 Puan; yakalanma(nakavt/K.O) ise 2 Puan’dır. Şövalyeler öncelikli olarak puanlarına daha sonra sürelerine göre sıralanırlar. Bu sıralama onlara 3. ve 4. haftalarda Favori Koruma Sistemi ve Eşleştirme Sisteminde(bakınız “Eşleştirme”) avantaj sağlayabilmektedir.

Nakavt ile biten bir mücadelede eşleştirme sisteminden dolayı bir üst tura çıkan sporcu genel klasmanda yer alabilmesi için genel süresine +3dk eklenmektedir.

Organizasyon günü gelmeyen sporcu ise genel klasmanda yer alabilmesi için genel süresine +8dk eklenmektedir.

Final haftasında bireysel zamana karşı sonuçlarına göre birinci 5 Puan, ikinci 3 Puan, üçüncü ise 2 Puan kazanacaktır.

Not: Sayfanın alt bölümlerinde UCI tarafından hazırlanan ‘Ferdi Pist Takibi’ videosunu bulabilirsiniz.

LİG

Eleme usulü esas alınacaktır.

1. ve 2. Hafta: Katılım sayısına göre maksimum 24 sporcu ile 12 karşılaşma yapılacak olup, 2 hafta sonunda maksimum toplam 24 sporcu bir üst tura çıkmış olacaktır.

3. Hafta: 1. ve 2. hafta finalistleri karşılaşacak olup, maksimum 12 finalist 4. ve son hafta için vize almış olacaklardır.

4. Hafta: Maksimum 12 sporcu ile girilen final haftasına, eşleştirmelerden sonra 3 bisikletçiye kadar karşılaşma(ilk elemelerde 6 sporcu, ikincide ise 3 sporcu kalacak şekilde, maksimum 2 kez) yapılacaktır.

Son 3 kişi birbirleriyle 4k(10tur) zamana karşı(TT) etabında karşılaşacaklardır. Zaman sıralamasına göre 3 şövalyeye ödülleri verilecektir.

CEZA

İnternet sayfasından ön kayıt formu doldurmuş ve daha sonra kendisine gönderilen kesin kayıt maili ile kaydı onaylanmış sporcu geçerli bir maazeret göstermeksizin etkinliğe gelmemesi durumunda, kara listeye alınacak olup; mevcut ve bir sonraki turnuva serisine katılamayacaktır.

Ayrıca mücadele sırasında velodromun mavi bölgesi kullanılmamalıdır. Kullanılması durumunda yan hakemler tarafından 1 kez uyarılacak, bir sonraki girişinde toplam süreye 3sn eklenecektir. Devam etmesi durumunda ise, hükmen yenik sayılacaktır.

Start düdüğünden önce erken başlangıç durumunda toplam süreye 3sn eklenecektir.

Rakibine hakaret veya fiziksel müdahalede bulunan şövalye etkinlikten men edilecektir.

İTİRAZLAR

Eşleştirmelerin hepsi organizasyon başında, herkesin görebileceği saydamlıkta, kura sonucu seçileceğinden, eşleştirmelerle ilgili itirazlar kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Düellolara dair itirazlar ise, etkinlik saatleri dahilinde yapılmalıdır. Etkinlik saatinden sonra yapılacak itirazlar dikkate alınmayacaktır. Hakemler gerek görürse mücadeleyi tekrarlama veya tamamen iptal etme yetkisine sahip olacaklardır.

ÖDÜL

Yaş kategorileri olmaksızın bayan ve erkek ilk 3 şövalyeye madalyaları verilecektir.

Takım sıralaması yoktur.

ŞARTLARIN KABULÜ

Velodrom Şövalyeleri Ekibi kurallar ve koşulları ilan etmek sureti ile değiştirme hakkını saklı tutmaktadır. Ayrıca Velodrom Şövalyeleri mücadelesi bir yarış olmayıp, katılan her şövalye yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılacaktır.

Kayıtlar sona ermiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.

 

 DSC05415

SONUÇLAR

1. Hafta Erkek

No Kapı No.1 Süre Kapı No.2 Süre Üst Tura Çıkan
1 Taha Ermiş (20) 04.28.64 Özhan Akgöğ (17) 04:21:54 Özhan Akgöğ (17)
2 Tufan Sağnak (21) 04.25.42 Cengiz Özırmaktepe (3) 04.34.62 Tufan Sağnak (21)
3 İrfan Türetgen (10) K.O / 1.23.41 Marten Gezici (11) İrfan Türetgen (10)
4 Muhammed Selim Dursun (12) 04:34:34 Sadık Suat Özgül (18) 04:29:14 Sadık Suat Özgül (18)
5 Ufuk Demirtürk (22) Murat Ağırtaş (13) K.O / 03:15:44 Murat Ağırtaş (13)
6 Mutlu Başdaş (14) K.O / 03:56:55 Evrim Yiğit (5) Mutlu Başdaş (14)
7 Adam Herndon (1) K.O / 01:55:19 Bahadır Gürel (2) Adam Herdon (1)

2. Hafta Erkek

No Kapı No.1 Süre Kapı No.2 Süre Üst Tura Çıkan
1 Güngör Turan (49) 04:21:29 Dinçer Sertkaya (32) 04:39:12 Güngör Turan (49)
2 Murat Kör (52) K.O / 02:43:10 Batıkan Furkan Aygün (28) Murat Kör (52)
3 Sargın Kaya (45) 04:02:21 Uğur Demir (51) 04:09:17 Sargın Kaya (45)
4 İbrahim Köroğlu (50) K.O / 01:11:01 Recep Erenel (44) İbrahim Köroğlu (50)
5 Mücahit Kırtay (41) 04:16:02 Alper Yazıcı (26) 04:21:37 Mücahit Kırtay (41)
6 Burak Uzuner (29) İbrahim İlter (38) K.O / 01:40:00 İbrahim İlter (38)
7 Furkan Kaptı (37) 04:24:61 Cünayt Pınarak (31) 04:24:40 Furkan Kaptı (37)
8 Volkan Kurdoğlu (47) 04:13:14 Furkan Deniz (36) 04:25:79 Volkan Kurdoğlu (47)
9 Furkan Değirmenci (48) 04:29:33 Bahadır Yılmaz (27) 04:51:33 Furkan Değirmenci (48)
10 Fikri Kaplan (35) Efe M. Ballı (33) K.O / 02:48:49 Efe M. Ballı (33)
11 Emre Kırmızıer (30) 04:30:65 Tarık Gül (46) 04:26:10 Tarık Gül (46)

3. Hafta Elemeleri Erkek (Çeyrek Final)

No Kapı No.1 Süre Kapı No.2 Süre Üst Tura Çıkan
1 Adam Herndon (1) 04:14:43 Volkan Kurdoğlu (47) 04:35:20 Adam Herdon (1)
2 Mücahit Kırtay (41) 04:17:12 Mutlu Başdaş (14) 04:12:44 Mutlu Başdaş (14)
3 Tufan Sağnak (21) 04:25:32 İbrahim Köroğlu (50) 04:12:21 İbrahim Köroğlu (50)
4 Murat Ağırtaş (13) 04:28:01 Sadık Suat Özgül (18) 04:28:24 Murat Ağırtaş (13)
5 Furkan Değirmenci (48) Murat Kör (52) K.O / 3:57:18 Murat Kör (52)
6 İbrahim İlter (38) 04:24:84 Özhan Akgöğ (17) 04:14:14 Özhan Akgöğ (17)
7 İrfan Türetgen (10) 03:54:41 Efe M. Ballı (33) 04:13:28 İrfan Türetgen (10)
8 Uğur Demir (51) K.O / 03:44:85 Tuluğ Topa (53) Uğur Demir (51)

4. Hafta Elemeleri Erkek (Yarı Final)

No Kapı No.1 Süre Kapı No.2 Süre Üst Tura Çıkan
1 Murat Kör (52) 04:10:86 İbrahim Köroğlu (50) 04:15:33 Murat Kör (52)
2 Murat Ağırtaş (13) 04:31:32 İrfan Türetgen (10) 04:21:22 İrfan Türetgen (10)
3 Adam Herndon (1) 04:11:13 Özhan Akgöğ (17) 04:12:40 Adam Herdon (1)

K.O: Knockout / Nakavt / Yakalandı

4. Hafta Elemeleri Erkek – 4k TT (Final)

Dördüncü hafta yarı final heyecanının ardından finale kalan Murat Kör(52), İrfan Türetgen(10) ve Adam Herndon(1)’dan oluşan 3 şövalye Velodrom Şövalyeleri kurallarına göre 4km bireysel zamana karşı(TT) yarışacaklardı. Velocity216 Cycling Team’den Murat Kör 05:45:71 süre ile en yakın rakibi Scott TR’den İrfan Türetgen’i yaklaşık 1 saniye farkla önde bitirerek Velodrom Şövalyeleri No.1 şampiyonluğuna uzanmayı başardı. İkinci Scott TR takımından İrfan Türetgen olurken, üçüncü bireysel olarak katılan Adam Herndon oldu.

No Ad/soyad Süre
1 Murat Kör (52) 05:45:71
2 İrfan Türetgen (10) 05:46:76
3 Adam Herndon (1) 06:01:20

IMG_0769(1)

 

Genel Klasman Zaman & Puan Durumu (Erkek)

vs_sonucc

* Ek Zaman Kriterleri: K.O ile bittiği için K.O zamanına +3 dakika, gelmeyen şövalyelere ise +8 dakika eklenmiştir.

** Puanlama Sistemi: Zaman farkı: 1 Puan, K.O: 2 Puan

*** Eşleştirme Sistemi: Üst tura çıkanların sayısı tekil sayı(örneğin 3, 5, 7, 9…vb) ise, elenenler arasında öncelikli puan sonra süreye bakılarak en iyi dereceli şövalye bir üst tura çıkmaya hak kazanır.

IMG_4836


Facebook ve Strava sayfalarından gelişmeleri ve canlı sonuçları takip edebilirsiniz.

Facebook-LogoStrava1


ANKETİMİZE KATILIN!

Düşüncelerinizi önemsiyoruz. Velodrom Şövalyeleri projesinin gelişmesi için lütfen görüşlerinizi belirtiniz.

ankete katıl


* Velodrom Şövalyeleri bir Velocity216 projesidir.
** Soru, öneri, şikayet ve sponsorluk için bizimle velodromsovalyeleri@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.


UCI tarafından yayınlanmış ‘Ferdi Pist Takibi’ videosu


Medya Materyalleri

vel_sov

kapak2_new_kk

About Author

hakan özdemir
demirfx


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir