VLC Academy

Velocity216 Bisiklet Takımı, yeteneklerini ve tecrübelerini özel olarak hazırlanmış British Cycling antrenman programları ile birleştirerek, VLC Academy’i hayata geçiriyor. Yaşınız kaç olursa olsun, yol bisikleti konusunda yeteneklerinizi geliştirmek, performansınızı yükseltmek hedeflediyseniz bu antrenman programımız tam size göre!

Orta düzey ve ileri düzey olarak ikiye ayırdığımız antrenmanlarda; orta düzey eğitimlerde ani fren kullanımı, ani vites değiştirme, yüksek eğimlerde çıkış ve inişler, tek el ile hareket kabiliyeti, engel geçişleri ve tüm becerilerin karmaşık olarak akıcı şekilde kullanım becerisi üzerine çalışmalar yapılır. İleri düzey eğitimlerde ise; mevcut performansınızı görmemiz amaçlı, kardiyovasküler (FTHR) ve bisiklet kas kuvveti (FTP) testleri yapılır. Bu testler sonucunda çıkan değerlere göre, size özel yoğunlukta antrenman programları hazırlanır ve takibi sağlanır.

İlk performansınız ve her iki ayda yapılacak güç ve kardiyovasküler testler ile gelişmeniz rakamlar ve grafikler yardımı ile size sunulur. Belli seviyelere geldikten sonra ise, Velocity216 Bisiklet Takımı ile beraber antrenman yaparak, yarış senaryoları (pelotonda sürüş, takip…vb) üzerinde tecrübe kazanırsınız.

Kişiye/gruba özel (bireysel, arkadaş grubu, çalışma grubu, takım v.b.) olarak eğitim verilmektedir.

Başlanması gereken nokta ve takip edilmesi gereken süreç eğitmenimiz tarafından kişiye/gruba aktarılır. Eğitim süresi kişinin/grubun isteği süresince devam ettirilir.

Kişinin/grubun beceri öğrenim hızına ve beklentisine paralel hızda ilerlenir.

     Orta Düzey Eğitim

Seçilen bisiklet disiplinine göre (mtb, tur, yol) kullanılmasını, trafik eğitimini ve sportif açıdan bisikletin alanlarının tanıtılmasını içermektedir. Birey veya grubun ani fren kullanımı, ani vites değiştirme, yüksek eğimlerde çıkış ve inişler, tek el ile hareket kabiliyeti, engel geçişleri ve tüm becerilerin karmaşık olarak akıcı şekilde kullanım becerisi üzerine çalışmalar yapılır.

     İleri Düzey Eğitim

Özellikle yol/yarış bisikletleri alanında ileri düzey eğitimler verilmektedir. Bisikletin sportif olarak kullanılmasını ve yarış amaçlı bisikletin tanıtılmasını içermektedir. Birey veya grup yol bisikleti üzerinde duruşundan, pedal çevirme tekniklerine; kalp ritminden güç ölçerlerle çalışmaya kadar profesyonel bir bisiklet sporcusu kadar ileri seviye antrenamnlar ve bilgiler verilmektedir.

mevcut performansınızı görmemiz amaçlı, kardiyovasküler (FTHR) ve bisiklet kas kuvveti (FTP) testleri yapılır. Bu testler sonucunda çıkan değerlere göre, size özel yoğunlukta antrenman programları hazırlanır ve takibi sağlanır.

İlk performansınız ve her iki ayda yapılacak güç ve kardiyovasküler testler ile gelişmeniz rakamlar ve grafikler yardımı ile size sunulur. Belli seviyelere geldikten sonra ise, Velocity216 Bisiklet Takımı ile beraber antrenman yaparak, yarış senaryoları (pelotonda sürüş, takip…vb) üzerinde tecrübe kazanırsınız.

Unutmayın ki; başarı kesinlikle şans değildir.

Antrenmanlar Nerede Yapılıyor?

Eğitim alanları ise, Maltepe dolgu alanında bulunan velodrom ve çevresindeki müsait alanlar öncelikli olmak üzere, sahil yolu ve Riva, Kurtdoğmuş yollarında performansa dayalı eğitim sürüşleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca trainer sayesinde indoor antrenmanlar da yapılmaktadır.

Akademi Bana Ne Kazandırır?

Disiplinli çalışma ile performansınız gözle görülür şekilde artacaktır. Tabii bunun için hedef koymanız ve bu hedef uğrunda programa sadık kalmak gerekmektedir. Bunun yanında bisiklet hakimiyeti, antrenman teknikleri, grup sürüşü kabiliyetlerinin arttırılması gibi getirileri bulunmaktadır.

FTP ve FTHR Nedir?

FTP (Functional Threshold Power) sporcudan sporcuya değişkenlik gösteren ve antremanla geliştirilebilen bir güç eşik değeri veya bu değere karşılık gelen FTHR (Functional Threshold Heart Rate) nabız eşik değeridir. Bu değer bisiklet sporunu sadece bir gezinti olmaktan çıkartıp hedeflerinize göre nabız değerinizi belirleyerek faydalı antreman yapmaya olanak tanır. FTP Powermetre kullanılarak belirlenebildiği gibi FTHR de kalp sensörü kullanılarak belirlenebilir. Bu değeri belirledikten sonra bütün antremanlarımız daha anlamlı ve faydalı hale gelir.

FTP/FTHR temel olarak aerobik (oksijenli) solunum ile anaerobik (oksijensiz) solunum arasında eşik görevi görür. FTP/FTHR değerinin belirli yüzdelik değerlerinde nabız bölgeleri oluşturulur bu değerlere karşılık gelen bölgeler sizin antreman amaçlarınıza yol gösterir.

Minimum Ekipmanlar Nelerdir?

Çoğu antrenman kalp ritmi ve kadans (pedal çevirme hızı) aralıklarında yapıldığından kalp ritmi, kadans ve hız ölçen kompakt bir yol bilgisayarına veya antrenman saatine ihtiyacınız vardır. Bunun yanında ev içinde (indoor) yapacağınız antrenmanlar da mevcut olup, indoor antrenmanları isterseniz dışarıda da yapabilirsiniz. Bu yüzden trainer alımı tamamen bütçenizle alakalıdır. Ekipman seçimi konusunda arkadaşlarımız size yardımcı olacaklardır.